Dr hab. Karol Horodecki, prof. UG, dr inż. Jan Tuziemski, mgr Leonard Sikorski oraz dr inż. Marek Winczewski wygrali główną nagrodę w kategorii Tech w Hackathonie QL Future. Naukowcy przygotowali propozycję wykorzystania komputera kwantowego do analizy genomu w celu wykrywania wycinka odpowiedzialnego za chorobę anemii lub podciągu nukleotydów różniącego się od chorobowego wzorca o co najwyżej 10% jego długości.
Hasłem tegorocznego QL Future Hakcathon było „Health & Safety”. Zespoły miały 24 godziny na przygotowanie innowacyjnego rozwiązania opartego na technologii kwantowej, które odpowiadałoby na problem związany z szeroko pojętym zdrowiem lub bezpieczeństwem.
Zgłoszenia można było składać w dwóch kategoriach: Concept i Tech. Do pierwszej mogły się zgłaszać osoby bez doświadczenia w programowaniu, natomiast w drugiej te umiejętności były już wymagane. Na zwycięzców czekały nagrody o wartości minimalnej 12 000 zł.
Spośród zaproponowanych problemów członkowie zespołu z UG wybrali wyzwanie w kategorii Tech, podane przez firmę Capgemini. Problem polegał na sprawdzeniu, czy w danym genomie znajduje się wycinek (podciąg nukleotydów) odpowiedzialny za chorobę anemii lub podciąg różniący się od chorobowego wzorca o co najwyżej 10% jego długości.
Skład zespołu IIDQI:
- dr hab. Karol Horodecki, prof. UG, Instytut Informatyki
- dr Jan Tuziemski, Instytut Informatyki
- mgr Leonard Sikorski, doktorant UG
- dr inż. Marek Winczewski, ICTQT przy UG
Zwycięzcom gratulujemy!