Projekt „N-B-Well - Nature-based wellness tourism” z dofinansowaniem z programu Interreg South Baltic

1

„N-B-Well - Nature-based wellness tourism” to projekt badawczo-wdrożeniowy, który ma na celu promowanie zrównoważonej turystyki wellness w regionie Południowego Bałtyku. Kierownikiem projektu jest dr hab. Maciej Nyka, prof. UG z Wydziału Prawa i Administracji.

N-B-Well to projekt badawczo-wdrożeniowy, który realizowany jest przez konsorcjum jednostek z regionu Południowego Bałtyku, a który ma na celu promowanie zrównoważonej turystyki wellness w tym rejonie. Środowiskowa turystyka wellness opiera się na doskonale udowodnionym już w nauce fakcie, że czynniki środowiskowe są jednym z najsilniejszych determinantów naszego zdrowia. To nowatorska inicjatywa, która skupia się na rozwoju turystyki wellness i spa w regionie Południowego Bałtyku. Wdrażanie środowiskowej turystyki wellness ma za zadanie zwiększenie odporności lokalnych przedsiębiorców na wstrząsy występujące na rynku usług turystycznych, jak chociażby te związane z pandemią, wojną na Ukrainie czy sankcjami nakładanymi na Rosję. Poprzez fakt, że środowiskowa turystyka wellness jest turystyką bazującą na koncepcji zrównoważonego rozwoju, efektem jej upowszechniania będzie zachowanie, a może i poprawa walorów środowiskowych obszaru Południowego Bałtyku.

Będzie to możliwe do osiągnięcia poprzez stworzenie standaryzacji jakości usług (dzięki certyfikacji N-B Well), wsparcie dla przedsiębiorców branży wellness, promocję lokalnych produktów i tradycji oraz tworzenie innowacyjnych ofert opartych na przyrodzie i kulturze regionu. Projekt ma także podkreślić unikalność mniej znanych lokalizacji, które również mają wiele do zaoferowania.

- Projekt stawia także na walkę ze skutkami pandemii COVID-19 poprzez oferowanie zabiegów wellness i spa jako formy wsparcia dla zdrowia i samopoczucia. Ponadto, jako zwolennicy zrównoważonego rozwoju, współpracujemy z lokalnymi przedsiębiorcami, aby promować turystykę zrównoważoną - mówi Kierownik Projektu po stronie UG, dr hab. Maciej Nyka, prof. UG. - Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu w wysokości 1 616 890,00 euro, z czego 230 600,00 euro przypada na Uniwersytet Gdański, jesteśmy gotowi wprowadzić te pomysły w życie - dodaje.

oprac. Julia Bereszczyńska/Zespół Prasowy