Wiosna - pracowity okres na terenach zielonych Kampusu UG

Przygotowanie do sezonu w terenach zieleni rozpoczyna się już w lutym, ale najintensywniejsze prace pielęgnacyjne przypadają na kwiecień i maj. W tym roku, ze względu na aurę, wiele zabiegów musiało być wykonanych wcześniej, niż wynikałoby to z dotychczas funkcjonującego kalendarza prac ogrodniczych.

 

Cięcia drzew i krzewów

W lutym rozpoczęto cięcia drzew i krzewów, żeby poprawić ich kondycję i stan zdrowotny. Zaplanowano wykonywać je sukcesywnie przez kilka sezonów na wybranych grupach roślin. Są to cięcia formujące, sanitarne i odmładzające. W tym roku przycięte zostały m.in. krzewy wzdłuż budynku Wydziału Filologicznego i Wydziału Historycznego od strony ul. Wita Stwosza, krzewy wzdłuż budynku Wydziału Nauk Społecznych oraz dwie skupiny za budynkiem administracyjnym. Korekcyjne cięcia wykonano na starszych drzewach na całym terenie Kampusu.

Fot. DOD UG

Zrębkowanie

Urobek pochodzący z cięć drzew i krzewów został zagospodarowany i przerobiony na zrębki. Przy pomocy wypożyczonego rozdrabniacza do gałęzi uzyskano materiał, który zostanie wykorzystany na terenach zieleni kampusu jako ściółka. Będą nim podsypane drzewa i skupiny krzewów, żeby zatrzymywać wilgoć przy korzeniach roślin i ograniczać wzrost chwastów.

Fot. DOD UG

Wykonywanie i pozyskiwanie sadzonek krzewów

Pędy po cięciach krzewów są wykorzystywane do robienia sadzonek. W ten sposób można uzyskać materiał do kolejnych nasadzeń na Kampusie. Wykonane zostały sadzonki takich krzewów, jak: pęcherznica kalinolistna, forsycja pośrednia, budleja Dawida i dereń biały. Rośliny te sprawdziły się w warunkach, jakie panują na Kampusie, dlatego warto posadzić ich więcej.

Sadzonki pozyskujemy również od darczyńców. Przynoszą je do nas pracownicy uczelni. Niektóre z nich zostaną podhodowane na zapleczu gospodarczym ogrodników UG, inne od razu posadzone na terenie Kampusu. Otrzymujemy sadzonki roślin ozdobnych i owocowych. Swoje miejsce znalazło m.in. 30 malin, które posadzono za budynkiem Wydziału Nauk Społecznych w okolicy ogrodu chińskiego. Ustawiono przy nich tyczki z gałęzi, które dadzą im oparcie w miarę wzrostu. Gdy rośliny zaowocują, będzie można się poczęstować.

Fot. DOD UG

Dbamy o pszczoły

Pasieka uniwersytecka składa się z pięciu uli ustawionych za budynkiem administracyjnym.
Przy ewentualnych odwiedzinach zalecamy obserwację z daleka, żeby nie niepokoić pszczół.

Na początku kwietnia przy ulach zostały wykonane nasadzenia roślin miododajnych i ustawiono  przy nich poidełka dla pszczół. Po konsultacji z firmą, która opiekuje się ulami, wybrano na początek różę, irgę i agrest. Stopniowo roślin będzie przybywać, aby zapewnić pszczołom dodatkowe źródło pożywienia. W murawę wokół uli została wsiana mikrokoniczyna, która jest również bogata w pokarm dla pszczół. Przy ulach stanęły dwa poidełka w formie kuwet wypełnionych wodą. Rolę lądowisk pełnią w nich kamienie i konary drzew. Poidełka od razu, od momentu ustawienia, są licznie odwiedzane przez owady.

Fot. DOD UG

Pozostałe prace ogrodnicze

Wiosenne prace pielęgnacyjne na terenach zieleni są niezbędne do przygotowania roślin na nadchodzący sezon. Pozwolą im zachować dobrą kondycję i zdrowotność, a przez to pełnić swoje funkcje rekreacyjne, przyrodnicze i estetyczne.

Wiosną na Kampusie będzie wykonane również nawożenie drzew, krzewów i bylin. Zapewni im to dobrą formę i zwiększy odporność na choroby i szkodniki, a rośliny kwitnące, jak np. różaneczniki, obficiej zakwitną. Ponadto odbędą się cięcia krzewów, które zgodnie ze sztuką ogrodniczą wykonuje się po kwitnieniu (np. krzewów forsycji). 

Ogrodnicy dbają nie tylko o kampus w Oliwie. W miarę potrzeb wspomagają inne jednostki uniwersyteckie, jak np. Leźno, gdzie w kwietniu wykonali konieczne prace porządkowe.

Równolegle odbywają się prace związane z planowaniem. Planowane jest np. opracowanie koncepcji zagospodarowania zieleni kampusu, która wyznaczy kierunki jej rozwoju oraz określi priorytety i kolejność działań, bo chcielibyśmy, żeby tereny zieleni UG były zadbane w sposób planowy i kompleksowy.

Dział Obiektów Dydaktycznych UG