Szanowni Państwo,
Droga Społeczności Uniwersytetu Gdańskiego,
Ostatnie trzy lata upłynęły nam na wprowadzeniu zasadniczych zmian w naszej uczelni, których celem była modernizacja różnych obszarów jej funkcjonowania oraz możliwie najsprawniejsze pokonywanie różnego rodzaju, często niespodziewanych, wyzwań. Nowe systemy informatyczne, zwiększenie uczelnianych programów wsparcia badań naukowych, w tym małych grantów i Programu Wsparcia Gdańskiej Humanistyki, znaczące zwiększenie mobilności pracowników naukowych i administracyjnych, potrojenie liczby studentów uczestniczących w programie Erasmus oraz otwieranie nowych, anglojęzycznych kierunków studiów, to tylko niektóre z naszych wspólnych dokonań.
Ten okres to także czas dostrzeżenia i docenienia niezwykłego potencjału naszej dużej i zróżnicowanej społeczności. Wszyscy mogliśmy zobaczyć że mimo braku istotnego wsparcia ze strony ministerstwa, naprawdę stać nas na bycie silną i konkurencyjną uczelnią, atrakcyjnym miejscem realizacji pasji naukowych, przyjazną dla pracowników oraz uczelnią chętnie wybieraną przez kandydatów z całej Polski. Ta zmiana wpłynęła bardzo pozytywnie na nasz wizerunek na polskiej i europejskiej mapie akademickiej. Dziś jesteśmy postrzegani jako uczelnia nowoczesna i otwarta, zaangażowana społecznie, aktywna na arenie międzynarodowej i wyznaczająca nowe standardy transparentnych zasad komercjalizacji badań naukowych, planowania równoległych karier pracowników w ścieżkach badawczo-dydaktycznej i dydaktycznej, a także w zakresie równości płci.
Przed nami kolejne lata rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Głęboko wierzę, że będzie to czas, w którym wykorzystamy nowe otwarcie społeczno-polityczne, koniunkturę gospodarczą i europejskie środki finansowe do znaczącej poprawy budżetu naszej uczelni. Zabiegał będę o dalszą poprawę naszych wynagrodzeń we wszystkich grupach pracowniczych. Chcę też kontynuować i dalej rozwijać programy projakościowe wspierające nasze badania naukowe, działalność publikacyjną i skuteczne pozyskiwanie projektów naukowych. Dołożę także starań, aby położyć większy, niż do tej pory, nacisk na rozwój, różnorodność i podnoszenie jakości naszej działalności dydaktycznej, zarówno w zakresie unowocześniania dotychczasowej oferty, jak i poszukiwania obszarów, w których uczelnia może wieść prym edukacyjny zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.
Jestem też pewien, że przed nami czas skutecznego pogłębiania naszej jakże owocnej współpracy w ramach Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego SEA EU oraz Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita (FarU). W obu tych inicjatywach Uniwersytet Gdański już dziś odgrywa kluczową rolę, co w perspektywie pozwala nam na dalsze umiędzynarodawianie naszej działalności oraz budowę silnego, konkurencyjnego ośrodka akademickiego w Gdańsku, współpracującego jednocześnie z otoczeniem społecznym i biznesowym naszej metropolii.
Szanowni Państwo! Wszystkie te zamierzenia i plany tak, jak i poniższy szczegółowy program działań na najbliższe lata, nie będą mogły być zrealizowane bez Naszego wspólnego zaangażowania i przekonania, że to my wyznaczamy cele dla nas ważne oraz wspólnie i solidarnie je osiągamy!
Z wyrazami szacunku,
Prof. dr hab. Piotr Stepnowski
Kandydat na Rektora Uniwersytetu Gdańskiego na lata 2024-2028