Prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk Przewodniczącą zespołu Rady Doskonałości Naukowej

MO

Zespołem I Nauk Humanistycznych Rady Doskonałości Naukowej pokieruje prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk z Wydziału Historycznego UG. Do końca stycznia wszystkie zespoły dziedzinowe RDN wyłonią swoich przewodniczących.

W grudniu 2023 roku ówczesny Minister Edukacji i Nauki wyznaczył na stanowisko Przewodniczącego RDN prof. dr. hab. Bronisława Sitka z Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Następnie 8 stycznia 2024 r. podczas pierwszego posiedzenia plenarnego RDN w kadencji 2024-27 dokonano wyboru sekretarza i wiceprzewodniczących. To drugie stanowisko objął m.in. prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn z Wydziału Biologii UG.

Do końca stycznia br. 10 zespołów dziedzinowych ma wyłonić swoich przewodniczących. W liczącym 27 osób Zespole I Nauk Humanistycznych rolę tę pełnić będzie prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk. Jako członkini RDN historyczka sztuki z Uniwersytetu Gdańskiego zajmuje się dyscypliną nauk o sztuce wraz z prof. dr. hab. Krzysztofem Loską i dr hab. Iwoną Lindstedt, prof. UW.

Prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk znajduje się w gronie pięciorga naukowców z UG, którzy zasiadają w Radzie Doskonałości Naukowej. Oprócz wymienionego wcześniej prof. Grzegorza Węgrzyna są to prof. dr hab. Mariola Bidzan, prof. dr hab. Igor Konieczny oraz prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński.

UG ponad dwukrotnie zwiększył swoją reprezentację w tym gremium, co pokazuje, że nasi naukowcy cieszą się renomą i zaufaniem w środowisku - skomentował wyniki wyborów Prorektor ds. Badań Naukowych prof. dr hab. Wiesław Laskowski.

Wrześniowe wybory z 2023 r. do składu Rady Doskonałości Naukowej drugiej kadencji spotkały się z dużym zainteresowaniem. O 169 mandatów ubiegało się 478 naukowców. Skład rady został wyłoniony głosami samodzielnych pracowników naukowych.

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG