prof. dr hab. Wiesław Laskowski
Prorektor ds. Badań Naukowych na kadencję 2024-2028
Zakres obowiązków
- Do kompetencji Prorektora ds. Badań Naukowych UG należy w szczególności:.
- Koordynacja prac w zakresie rozwoju badań naukowych, w tym ewaluacji jakości działalności naukowej dyscyplin naukowych.
- Koordynacja pozyskiwania, realizowania i rozliczania projektów badawczych.
- Koordynacja i nadzór prac w zakresie rozwoju kadry naukowej, w tym sprawy związane z:
- opiniowaniem wniosków o udzielenie urlopów naukowych,
- opiniowaniem wniosków o udzielenie zniżki pensum dydaktycznego z tytułu kierowania projektami oraz wybitnej działalności publikacyjnej,
- nadawaniem stopni naukowych,
- występowaniem z wnioskami o nagrody naukowe,
- oceną okresową nauczycieli akademickich w zakresie działalności naukowej,
- wyjazdami zagranicznymi pracowników i doktorantów.
- Współpraca z radami dyscyplin naukowych.
- Wdrażanie praktyk zgodnych z normami własności intelektualnej oraz realizacja polityki otwartego dostępu do wyników badań naukowych; współpraca z Rzecznikiem ds. Rzetelności Naukowej
- Nadzór nad sprawozdawczością naukową w systemie POL-on.
- Nadzór nad inwestycjami w zakresie aparatury badawczej, w tym nadzór nad ewidencją i aktualizacją zasobów dużej infrastruktury badawczej w obrębie Uniwersytetu Gdańskiego oraz zarządzaniem jej użytkowania.
- Nadzór nad pracami Komisji ds. Etyki Badań Naukowych UG.
- Kierowanie pracami Rady Bibliotecznej.
- Współpraca z Radą Wydawnictwa UG.
- Nadzór nad funkcjonowaniem Funduszu Rozwoju Nauki UG (Własny Fundusz Stypendialny).
- Prorektor reprezentuje Uniwersytet Gdański w zakresie zadań powierzonych przez Rektora na podstawie odrębnych upoważnień.
- Prorektor podpisuje dyplomy ukończenia studiów, dyplomy doktorskie oraz świadectw ukończenia studiów podyplomowych na podstawie odrębnego upoważnienia.
- Prorektor sprawuje nadzór nad jednostkami wskazanymi w Regulaminie organizacyjnym Uniwersytetu Gdańskiego.
- Prorektor kieruje pracami Senackiej Komisji ds. Nauki.
Biogram
WIESŁAW LASKOWSKI: Absolwent z 1997 r. W 2002 ukończył studia wyższe na Wydziale Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Gdańskiego i z tą uczelnią związał swoją dalszą pracę naukową i zawodową. Stopień naukowy doktora nauk fizycznych uzyskał w 2007 r., broniąc rozprawy pt. Nieklasyczne korelacje układów złożonych z wielu kubitów. W latach 2009 - 2010 przebywał na stażu w Ludwig-Maximilians-Universität w Monachium. W 2014 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie fizyki. Tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych otrzymał w 2020 r.
Jego zainteresowania naukowe dotyczą podstaw mechaniki kwantowej i teorii kwantowej informacji, w szczególności teorii splątania kwantowego.
Jest autorem ponad 60 prac naukowych. Współpracuje z naukowcami z Ludwig-Maximilians-Universität w Monachium i Atommagkutató Intézet w Debreczynie. Kierował projektami badawczymi Narodowego Centrum Nauki, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz międzynarodowym projektem w programie Narodowego Centrum Nauki i Deutsche Forschungsgemeinschaft.
W kadencji 2016 – 2020 pełnił funkcję Prodziekana ds. Nauki i Rozwoju na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UG. Od 2020 roku pełni funkcję Prorektora Uniwersytetu Gdańskiego ds. Badań Naukowych. Przewodniczy również Radzie Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej.