KLUB KOBIET UCZELNI FAHRENHEITA
Z przyjemnością informujemy, że w dniu 25 września 2023 r. odbyło się drugie posiedzenie Zarządu założonego 21 czerwca 2023 r. stowarzyszenia Klub Kobiet Uczelni Fahrenheita (Klub Kobiet FarU). W dniu 19 września 2023 r. stowarzyszenie uzyskało zgodę Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita na zarejestrowanie pod nazwą Klub Kobiet Uczelni Fahrenheita.
Celem stowarzyszenia jest realizacja działań na rzecz współpracy, wymiany doświadczeń, budowania świadomości wokół zagadnień równości oraz wzajemnego wsparcia badaczek i pracownic Uczelni Fahrenheita. Badaczki i pracownice związane z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Politechniką Gdańską oraz Uniwersytetem Gdańskim powołały stowarzyszenie w dniu 21 czerwca 2023 r. na spotkaniu w Welcome Center Uniwersytetu Gdańskiego.
Powołanie Klubu Kobiet FarU nastąpiło w trakcie spotkania założycielskiego w dniu 21 czerwca 2023 r. Spotkanie otworzyła Dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita prof. dr hab. Adriana Zaleska-Medynska, a poprowadziła je jej zastępczyni mgr Katarzyna Zygmunt. Omówienie spraw formalnych poprzedzone było krótkimi wystąpieniami oraz dyskusją na temat celów i form działania.
Jako pierwszą o zabranie głosu poproszono profesorkę Ewę Łojkowską, biotechnolożkę z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, która w swoim wystąpieniu omówiła dane z raportu przygotowanego pod koniec roku 2020 przez Komisję ds. Społecznej Odpowiedzialności UG zatytułowanego Kobiety w nauce - Zarządzanie różnorodnością i równouprawnienie płci w społecznej odpowiedzialności Uniwersytetu Gdańskiego. Następnie przedstawiła działania zrealizowane w ramach przyjętego w grudniu 2021 r. Planu wdrażania polityki równości płci w Uniwersytecie Gdańskim - działania równościowe na lata 2022-2023 oraz w ramach realizowanego w latach 2022-2025 w UG projekcie HORYZONT 2020 MINDtheGEP (Modyfying Institution by Developing Gender Equality Plan).
W dalszej części wystąpienia opowiedziała o:
- uruchomieniu w UG strony internetowej Kobiety w nauce. Strona im. Elżbiety Koopman-Heweliusz
- systematycznym uzupełnianiu Gedanopedii o biogramy kobiet ważnych dla rozwoju gdańskiej nauki
- ustanowieniu w Uniwersytecie Gdańskim nagrody specjalnej Włączam płeć do badań
- organizacji pokoi rodzinnych na poszczególnych wydziałach Uniwersytetu Gdańskiego.
Kolejne wystąpienie zatytułowane "Feminatywy - moda czy potrzeba?" wygłosiła prof. dr hab. Małgorzata Książek - Czermińska z Wydziału Filologicznego UG. Powiedziała między innymi: - Jeśli chodzi o językowy wymiar feminatywów i ich używania to jest to fakt. Fakt istnienia tego zjawiska w języku od czasu, kiedy język zaczął funkcjonować w wymiarze społecznym. Problemy zaczynają się wtedy, kiedy cieniujemy jak dana nazwa żeńska ma powstać. Natomiast językoznawcy odnotowują istnienie feminatywów niemal od początków funkcjonowania słowników. Powstał także osobny „Słownik nazw żeńskich polszczyzny” pod redakcją Katarzyny Hołojdy.
W ujęciu historycznym szerzej o kobietach w nauce opowiedziała trzecia prelegentka, którą była prof. dr hab. Beata Możejko z Wydziału Historycznego UG. Rozpoczęła swoją prezentację od przypomnienia, że kobiety zostały dopuszczone do kształcenia akademickiego dopiero w XIX wieku i to jedynie w części Europy. Następnie wspomniała herstorie kobiet związanych z rozwojem nauki w Gdańsku, przybliżyła między innymi sylwetkę Elżbiety Koopman-Heweliusz. W dalszej części prezentacji historyczka powoływała się między innymi na dane wskazujące na to, iż wciąż kształtują się procesy związane z osiągnięciem równego udziału kobiet i mężczyzn w nauce (szczególnie na jej wyższych szczeblach). - Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza jest przyznawana od 1988 roku. Wśród laureatów i laureatek jest 51 mężczyzn i 6 kobiet. Czy to, że jest tylko tyle albo aż tyle kobiet wśród laureatów i laureatek świadczy o naszym wkładzie w nauce gdańskiej? - mówiła.
W drugiej części spotkania założycielskiego uczestniczki omówiły i przyjęły Statut stowarzyszenia Klubu Kobiet Uczelni Fahrenheita. Następnie wybrały jego Zarząd, Komisję Rewizyjną oraz Sąd Koleżeński.
Na mocy głosowań większością głosów prezeską Klubu Kobiet FarU została prof. dr hab. Ewa Łojkowska, a w skład Zarządu weszły:
- prof. dr hab. Joanna Janczewska, PG
- prof. dr hab. Ewa Lechman, PG
- prof. dr hab. Beata Możejko, UG
- prof. dr hab. Małgorzata Myśliwiec, GUMed
- dr hab. Aleksandra Gaworska-Krzemińska, prof. GUMed
- dr hab. Dorota Pyć, prof. UG
- dr hab. inż. Małgorzata Śmiałek-Telega, prof. PG
- mgr Sylwia Dudkowska-Kafar, UG
- mgr Ewa Kiszka, GUMed
- mgr Magdalena Nieczuja-Goniszewska, UG
Na spotkaniu inaugurującym działanie Klubu Kobiet zebrano deklaracje członkiń i ustalono, że składka członkowska będzie wynosiła 100 zł rocznie.
Na pierwszym posiedzeniu w dniu 10 lipca 2023 r. ukonstytuował się Zarząd Klubu Kobiet FarU.
Wiceprezeskami zostały:
- prof. dr hab. Joanna Janczewska z Politechniki Gdańskiej
- prof. dr hab. Beata Możejko z Uniwersytetu Gdańskiego
- prof. dr hab. Małgorzata Myśliwiec z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Na sekretarkę Zarządu wybrano mgr Sylwię Dudkowską-Kafar, a na skarbniczkę dr hab. Małgorzatę Śmiałek-Telegę.
W skład Komisji Rewizyjnej weszły:
- prof. dr hab. Wioletta Mędrzycka-Dąbrowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jako jego przewodnicząca
- prof. dr hab. Wioletta Mędrzycka-Dąbrowska, GUMed
- dr hab. Magdalena Nowak, prof. UG, dr hab. Julita Wasilczuk, PG.
W skład Sądu Koleżeńskiego weszły:
- prof. dr hab. Maria Mendel z Uniwersytetu Gdańskiego - jako jego przewodnicząca
- prof. dr hab. inż. Magdalena Gajewska, PG
- prof. dr hab. Maria Mendel, UG,
- mgr Magdalena Warzocha, GUMed.
W trakcie drugiego posiedzenia Zarządu Klubu Kobiet FarU, które odbyło się w dniu 25 września 2023 r., omówiono program najbliższych działań oraz metody pracy Klubu pozwalające na aktywne działania wszystkich jego członkiń. Ustalono także termin kolejnego spotkania.
Zdecydowano również, że wydarzenie gromadzące wszystkie osoby z Uczelni Fahrenheita zainteresowane członkostwem w Klubie Kobiet FarU odbędzie się na terenie Politechniki Gdańskiej w dniu 20 listopada 2023 r. o godzinie 16-tej w Auli Głównej Politechniki Gdańskiej. Aktualnie trwają prace doprecyzowujące szczegóły programu na ten dzień. Informacje na jego temat zostaną przekazane niebawem.