fbpx Wystawa twórczości Wiktora Tołkina | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Wystawa twórczości Wiktora Tołkina

Na terenie Muzeum Stutthof w Sztutowie koło Gdańska, 9 maja o godz. 13:00, odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej twórczości Wiktora Tołkina. Jest to pierwsza wystawa retrospektywna tego artysty. Ma również charakter memorialny, ponieważ jej otwarcie zbiega się z rocznicą śmierci rzeźbiarza (07.05.2013). Wiktor Tołkin należał do odchodzącego już "pokolenia Kolumbów" - jego młodość przypada na okres okupacji. Działał w Szarych Szeregach a potem w AK, był więźniem KL Auschwitz i Sandbostel, walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie poświęcił się rzeźbie, w której znalazł remedium na pozostawione przez wojnę rany.

Wystawa jest również próbą pokazania procesu rodzenia się formy i jej związku z osobowością twórczą ukształtowaną w tak dramatycznych okolicznościach. Dlatego też wiele miejsca poświęcono inspiracjom, doświadczeniom, ideom i poglądom rzeźbiarza, które znalazły swoją materialną artykulację w modelach a potem w bryle rzeźby.

Wiktor Tołkin jest także autorem medalu upamiętniającego inaugurację działalności UG. Współkuratorem wystawy jest dr Magdalena Howorus-Czajka z Katedry Kulturoznawstwa UG.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Sebastian Zaborowski
Treść wprowadzona przez: Krzysztof Klinkosz