fbpx Zainaugurowano projekt Laboratorium Wydmowe | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Zainaugurowano projekt Laboratorium Wydmowe

Na terenie Stacji Biologicznej UG zainaugurowano projekt "Laboratorium wydmowe", którego celem będzie stworzenie zastępczego siedliska wydmowego dla unikalnych gatunków roślin.

Partnerami projektu są: terminal kontenerowy DCT Gdańsk S.A., Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytet Gdański. Głównym celem projektu jest stworzenie zastępczego siedliska wydmowego dla gatunków psammofilnych przesadzanych z terenu przeznaczonego pod rozbudowę terminalu kontenerowego DCT.    Wokół wydmy wykonana zostanie infrastruktura techniczno-dydaktyczna, która umożliwi zabezpieczenie roślin oraz pozwoli na  udostępnienie terenu wydmowego w celach edukacyjno-dydaktycznych.

Lista najważniejszych gatunków roślin, które zostaną przeniesione na sztuczną wydmę:
·         Mikołajek nadmorski (Eryngium maritimum)
·         Kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium)
·         Kostrzewa poleska (Festuca polesica)
·         Turzyca piaskowa (Carex arenaria)
·         Piaskownica zwyczajna (Ammophila arenaria)
·         Groszek nadmorski (Latyrus japonicus subsp. maritimus)
·         Szczotlicha siwa (Corynephorus canescens)
·         Bylica polna (Artemisia campestris var. sericea)
·        Fiołek trójkolorowy (Viola tricolor subsp. maritima)

Szczegóły i zdjęcia: http://biology.ug.edu.pl/media/aktualnosci/34767/pierwsza_w_polsce_sztuczna_wydma_powstaje_na_terenie_stacji_biologicznej_wydzialu_biologii_ug

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Sebastian Zaborowski