fbpx Sympozjum Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej UG | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Sympozjum Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej UG

W dniach 22-24 maja 2014 w Krajowym Centrum Informatyki Kwantowej (KCIK) UG w Sopocie odbędzie się międzynarodowe V Jubileuszowe Sympozjum, które zgromadzi międzynarodowe grono liderów światowej kwantowej informatyki. Sympozjum otrzyma wyjątkową artystyczną oprawę – recital fortepianowy japońskiego fizyka prof. Nobuyuki  Imoto  z Osaka University (Japonia), kompozytora  i laureata międzynarodowych  konkursów muzycznych. Gdańsk  i Uniwersytet Gdański od lat należy do czołowych ośrodków naukowych na świecie w dziedzinie fizyki kwantowej.

V Jubileuszowe Sympozjum zgromadzi wyjątkowe grono liderów światowej kwantowej informatyki, którzy przyjadą do Sopotu na indywidualne zaproszenie Dyrektora Centrum, profesora Ryszarda Horodeckiego. Wśród zaproszonych na Sympozjum naukowców znaleźli się m. in. prof. Charles H. Bennett (IBM, Watson Research Center, Yorktown Heights, NY, USA), doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego  – jeden z ojców informatyki kwantowej (kandydat do nagrody Nobla), prof. Raymond Laflamme – dyrektor Institute for Quantum Computing University of Waterloo (Kanada),  prof. Antonio Acin,   Institute of Photonic Sciences, Barcelona (Hiszpania), beneficjent ERC Consolidator Grant Award , prof. John Smolin, współkonstruktor (wraz z prof. Ch. H. Bennettem) pierwszego na świecie generatora klucza kwantowego (IBM, Watson Research Center, Yorktown Heights, NY, USA).

Mocnym akcentem sympozjum będą wykłady tegorocznych laureatów konkursu Copernicus prof. Haralda Weinfurtera z Monachium i prof. Marka Żukowskiego, Dyrektora Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki UG.

Jubileuszowe Sympozjum KCIK otrzyma wyjątkową artystyczną oprawę – recital fortepianowy japońskiego fizyka prof. Nobuyuki  Imoto  z Osaka University (Japonia), kompozytora  i laureata międzynarodowych  konkursów muzycznych.

Tradycyjne już sympozja KCIK stały się areną prezentacji wiodących ośrodków badawczych w zakresie kwantowych podstaw przyrody i przetwarzania kwantowej Informacji. Promocja KCIK poprzez odbywające się cyklicznie sympozja, które gromadzą światowej sławy fizyków kwantowych,  jest możliwa dzięki licznym, dużym projektom badawczym realizowanym przez KCIK,  w tym trzeciego w Polsce projektu European Research Council - ERC  Advanced Grant  Ideas QOLAPS przyznanego prof. Ryszardowi Horodeckiemu w 7 Programie Ramowym. W ramach projektu do końca 2016 r. zostaną sfinansowane fundamentalne badania w zakresie teorii i implementacji nowych specyficznych zasobów takich jak: kwantowe korelacje, kwantowa nielokalność, czy kontekstualność. Unikatowy charakter projektu QOLAPAS  polega na połączeniu badań dotyczących fundamentalnych problemów mechaniki kwantowej z opracowaniem zastosowań do zagadnień przetwarzania i przesyłania informacji na poziomie kwantowym prowadzonych we współpracy z trzema polskimi jednostkami (IFT PAN, PG i UAM), a także doświadczalną weryfikację rezultatów, co zapewnione jest uczestnictwem w programie dwóch zagranicznych grup doświadczalnych kierowanych przez znakomitych liderów prof. Haralda Weinfurtera - laureata konkursu Copernicus (Monachium) i prof. Mohameda Bourennane (Sztokholm) ze światowej czołówki.

Gdańsk  i Uniwersytet Gdański od lat należy do czołowych ośrodków naukowych na świecie w dziedzinie fizyki kwantowej. Tu powstały koncepcje i rozwiązania stosowane na całym świecie, a  wyniki prac naukowych  były cytowane w tysiącach prac innych autorów i stosowane w dziesiątkach laboratoriów.  To zaowocowało powołaniem w 2007 roku Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej, które pełni rolę ważnego ogniwa w europejskiej przestrzeni badawczej w dziedzinie informatyki kwantowej. Na czele KCIK stoi prof. Ryszard Horodecki. Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego prowadzą badania nad kryptografią kwantową, stanami ze związanym splątaniem, kwantową pamięcią, interferometrią i termodynamiką kwantową, klonowaniem informacji kwantowej.  Pionierzy informatyki kwantowej w świecie: profesor Charles H. Bennett z USA oraz  Anton Zeilinger z Austrii otrzymali tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego.

W dziedzinie odkryć z zakresu fizyki kwantowej aż dwa razy naukowcy z UG zostali laureatami Nagrody Fundacji na rzecz Nauki, nazywanej Polskim Noblem. To jedno z najważniejszych wyróżnień dla polskich naukowców, przyznawanych za wybitne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają mu znaczące miejsce we współczesnej nauce światowejW 2008  roku nagrodę tę otrzymał prof. Ryszard Horodecki w dziedzinie nauk ścisłych za wkład w stworzenie podstaw informatyki kwantowej, a w  2013 roku prof. Marek Żukowski za badania wielofotonowych stanów splątanych, które doprowadziły do przyczynowości informacyjnej jako zasady fizyki.  W 2014 roku prof. Marek Żukowski oraz prof. Harald Weinfurter z Uniwersytetu w Monachium zostali laureatami piątej edycji Polsko-Niemieckiej Nagrody Naukowej COPERNICUS przyznawanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG).

dr Beata Czechowska- Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego