fbpx Nagroda Historyczna Polityki 2014 dla dr hab. Piotra Perkowskiego z UG | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Nagroda Historyczna Polityki 2014 dla dr hab. Piotra Perkowskiego z UG

Dr hab. Piotr Perkowski z Uniwersytetu Gdańskiego otrzymał Nagrodę Historyczną Polityki za książkę pt. „Gdańsk – miasto od nowa. Kształtowanie społeczeństwa i warunki bytowe w latach 1945-1970 w kategorii prac naukowych i popularnonaukowych. Książka ukazała się w 2013 roku nakładem Wydawnictwa słowo/obraz terytoria.

Autorów wybitnych prac historycznych w dziedzinie najnowszej historii Polski „Polityka” nagradza od 1959 roku. 13 maja 2014 roku w redakcji „Polityki” wręczono Nagrody Historyczne POLITYKI za książki o najnowszej historii Polski wydane drukiem w 2013 roku. W dziale prac naukowych i popularnonaukowych nagrodę główną odebrał Piotr Perkowski z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego za książkę „Gdańsk – miasto od nowa. Kształtowanie społeczeństwa i warunki bytowe w latach 1945-1970. Zdaniem jurorów to publikacja interdyscyplinarna, włączająca w badania historyka doświadczenia z etnografii, demografii, socjologii i psychologii społecznej.

Tak o książce pisze Wydawnictwo słowo/obraz terytoria:

W roku 1945 Gdańsk stał się nowym miastem w podwójnym znaczeniu. Przestrzeń miejska została w znacznym stopniu zniszczona, a nowi osadnicy zastąpili starych mieszkańców. Z kolei rok 1970 ujawnił poważny kryzys miasta portowego – młodzi stoczniowcy i inni gdańszczanie byli rozgoryczeni problemami gospodarki niedoboru i niezrealizowaną obietnicą stabilizacji. Między tymi latami rozpościera się rozległa panorama życia codziennego w Gdańsku. Autor książki analizuje metody kształtowania społeczeństwa, takie jak tropienie sabotażu, mobilizacje wyborcze, dyscyplinowanie młodzieży i próby kontroli życia prywatnego. Prezentuje również warunki życia gdańszczan – przymusowy kwaterunek i jego skutki, problemy z zaopatrzeniem, nierównomierny rozwój miasta portowego oraz ścieranie się obyczaju miejskiego z wiejskim. Na podstawie licznych archiwaliów, listów, rozmów, prasy i powieści powstał barwny obraz życia w wyjątkowym miejscu, jakim był powojenny Gdańsk”.

Dr hab. Piotr Perkowski jest obecnie adiunktem w Zakładzie Historii Najnowszej Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego, a od 2012 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Historii UG. Absolwent historii (2001) i filologii polskiej (2004). W 2006 r. obronił pracę doktorską poświęconą działalności cenzury w "gierkowskiej dekadzie". Specjalizuje się w historii powojennego Gdańska oraz w historii kobiet w komunizmie. Autor kilkudziesięciu tekstów naukowych, redaktor tomów "Kobieta i media" oraz "Historia flirtu", a także zbioru dokumentów "Władze i mieszkańcy Gdańska w 1945 r. w świetle sprawozdań". W maju 2013 roku ukazała się monografia jego autorstwa poświęcona życiu społecznemu w Gdańsku w latach 1945-1970 pod tytułem "Gdańsk. Miasto od nowa. Kształtowanie społeczeństwa i warunki bytowe w latach 1945-1970". Uczestnik kilku polskich i międzynarodowych programów badawczych. Laureat Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Współpracuje z Europejskim Centrum Solidarności.

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego