fbpx Prof. Krystyna Gawlikowska-Hueckel gościem Kawiarni Naukowej BFN | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Prof. Krystyna Gawlikowska-Hueckel gościem Kawiarni Naukowej BFN

Prof. Krystyna Gawlikowska-Hueckel z Wydziału Ekonomicznego UG, będzie gościem najbliższego spotkania w Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Spotkanie nosić będzie tytuł „Czy ekonomia może być moralna?”

Czas: 22 maja 2014 roku, godz. 18:00
Miejsce: Hotel Rezydent,  Sopot, Plac Konstytucji 3 Maja 3

Rozwój teorii ekonomii jest imponujący. Zajmują się nią nie tylko ekonomiści, ale „na stałe” zagościli w niej matematycy, historycy, geografowie, fizycy, psychologowie. W ekonomii różna jest ocena człowieka i jego roli w gospodarowaniu. Ludziom przypisuje się „zwierzęce instynkty”, egoizm lub przekonuje się ich o konieczności przestrzegania etyki i kierowania się altruizmem.

Mimo bogatego dorobku, ekonomia nigdy nie była i nie będzie nieomylna, kolejne teorie wzbogacają naszą wiedzę, wyposażają politykę gospodarczą w nowe instrumenty, ale nie pozwalają nam na tyle skutecznie gospodarować, aby uniknąć kryzysów, biedy, bezrobocia. Czy powodem tej sytuacji jest to, że zawsze integralną częścią ekonomii jest człowiek, którego niepohamowana chciwość powoduje naruszenie zasad równowagi gospodarczej?

Prof. Krystyna Gawlikowska-Hueckel, od początku kariery zawodowej związana z UG, obecnie profesor Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab. (Katedra Ekonomiki Integracji Europejskiej, Wydział Ekonomiczny), profesor Politechniki Gdańskiej (Katedra Urbanistyki i Planowania Regionalnego, Wydział Architektury). Założyciel i wiceprezes Instytutu Rozwoju, fundacji prowadzącej badania regionalne, autorka wielu publikacji poświęconych problematyce zróżnicowań i rozwoju regionalnego, uczestnik i kierownik licznych projektów badawczych, kierownik Studium Podyplomowego: Fundusze Strukturalne i rozwój regionalny. Kierowanie projektami, przy Wydziale Ekonomicznym UG. Ekspert programów regionalnych. W latach 2008-2011 dyrektor reprezentujący Polskę, Bułgarię i Albanię w Radzie Dyrektorów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Sebastian Zaborowski
Treść wprowadzona przez: Krzysztof Klinkosz