fbpx Joanna Ginter nagrodzona w konkursie Forum Akademickiego | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Joanna Ginter nagrodzona w konkursie Forum Akademickiego

Joanna Ginter z Uniwersytetu Gdańskiego  zdobyła III nagrodę w konkursie „Forum Akademickiego” na artykuł popularnonaukowy pod hasłem: Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach. Na tegoroczną 10. edycję konkursu napłynęła rekordowa liczba 137 prac. Nagrody i wyróżnienia przyznano 7 osobom.

Joanna Ginter jest absolwentką polonistyki i administracji, a obecnie doktorantką Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Nagrodzony artykuł nosi tytuł „Kiedy słownik ortograficzny to za mało”. Autorka bada w nim porady językoznawców w internetowych poradniach językowych. W ocenie konkursowego jury artykuł popularyzując poradnie i słowniki, upowszechnia zasady ortografii i kultury języka polskiego.

W konkursie „Forum Akademickiego” – czasopisma podejmującego problematykę szkolnictwa wyższego i popularyzującego badania naukowe udział biorą młodzi naukowcy – pracownicy uczelni i instytutów badawczych oraz doktoranci – którzy nie ukończyli 35. roku życia. Nagradzane są artykuły poprawne merytorycznie, sprawnie napisane, charakteryzujące się wyczuciem idiomu popularnonaukowego, ukazujące autentyczne zaangażowanie w wykonywane badania i świadomość stosowanych metod, obrazowe, odznaczające się oryginalnym pomysłem popularyzatorskim, czasem też wprowadzające osobistą refleksję na temat pracy badawczej. Na tegoroczną 10. edycję konkursu napłynęła rekordowa liczba 137 prac.

Honorowy patronat nad konkursem objęła prof. Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Laureatką I nagrody została Karolina Krajewska, archeolog, doktorantka w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, za pracę „Nieznany lud na krańcach świata”. II nagrodę otrzymała Justyna Szymańska, psycholog, doktorantka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, za pracę „Study nature, not books – czyli o badaniach innych umysłów”. Przyznano także cztery równorzędne wyróżnienia, których laureatami zostali: Marcin Gronowski, chemik, absolwent Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Instytutu Chemii Fizycznej PAN, za artykuł „Jak się między gwiazdami żyje?”; Danuta Kowalczyk-Pachel, absolwentka chemii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracownik Katedry Biochemii Lekarskiej Collegium Medicum UJ, za artykuł „Kokaina – brać czy nie brać? Oto jest pytanie”, Katarzyna Krukiewicz, doktorantka na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, za pracę „Prądy, które w nas płyną”; Monika Schönherr, germanistka, adiunkt w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego, za artykuł „Niech moc będzie z tobą! O języku - historycznie, filozoficznie, sentymentalnie”.

Nagrodzone i wyróżnione artykuły zostaną opublikowane w „Forum Akademickim”.

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Krzysztof Klinkosz