fbpx Inauguracja Roku Matematyki na Pomorzu | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Inauguracja Roku Matematyki na Pomorzu

Rok Matematyki na Pomorzu zainaugurowany zostanie 21 stycznia na Uniwersytecie Gdańskim. To unikatowe w skali Polski wydarzenie ma przede wszystkim spopularyzować „królową nauk” w społeczeństwie.

Jednym z elementów inauguracji Roku Matematyki na Pomorzu będzie Happening matematyczny, który przeznaczony będzie dla przedszkolaków, uczniów szkół wszystkich szczebli i osób dorosłych. Na kilkunastu stoiskach na uczestników czekać będą rozmaite atrakcje: gry i zabawy inspirowane oraz związane z matematyką. Początek Happeningu zaplanowano na godz. 10:00, jego miejscem będzie gmach Biblioteki Głównej UG (ul. Wita Stwosza 53).

W Auli Biblioteki Głównej spotkają się osoby zaangażowane w podejmowanie inicjatyw przyczyniających się do wzrostu zainteresowania matematyką zarówno wśród uczniów, jak i wśród pozostałych mieszkańców naszego województwa. Rok 2015 został ogłoszony Rokiem Matematyki na Pomorzu przez Sejmik Województwa Pomorskiego z inicjatywy uczelni:  Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Akademii Pomorskiej w Słupsku. Przez cały bieżący rok zorganizowanych zostanie wiele wydarzeń, które mają na celu popularyzowanie matematyki oraz zwalczanie negatywnych stereotypów związanych z tą dziedziną nauki.

Organizatorem i inicjatorem wydarzeń w ramach roku Matematyki na Pomorzu, które będą się odbywały na Uniwersytecie Gdańskim, jest Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UG. Wśród nich są m.in.:

Działania skierowane do uczniów, studentów środowiska akademickiego i nauczycieli:
Konkurs prac uczniowskich z matematyki połączony z publikacją najlepszych referatów (wydarzenie planowane w trakcie roku akademickiego 2014/2015).
Warsztaty naukowe – spotkania dla uczniów klas IV – VI szkół podstawowych łączące elementy matematyki z elementami innych nauk ścisłych (wydarzenie planowane raz w miesiącu podczas trwania roku akademickiego).
Ogólnopolski Konkurs Akademicki „Mat2Tab 2015” – tworzenie materiałów dydaktycznych, wspomagających nauczanie matematyki (wydarzenie planowane w dniu 15 maja 2015).
XVII wykład im. Andrzeja Jankowskiego – coroczne wydarzenie na UG, promujące najnowsze osiągnięcia matematyki, które zaprezentują znani w świecie matematycy (wydarzenie planowane w dniach 15-17 maja 2015).
Matematyczne referaty uczniowskie – pracownicy Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG, w roli tutorów uczniów szkół licealnych, pokierują ich rozwojem naukowym. Efektem wspólnych działań będą prace naukowe uczniów zaprezentowane w formie referatów (wygłoszenie referatów zaplanowano na 22 maja 2015).
Pomorskie Mecze Matematyczne – drużynowe konkursy matematyczne, w których zmagać się będą uczniowie pomorskich szkół, rozwiązując trudne zagadki i zadania  matematyczne (pierwszy etap rozgrywek odbędzie się we wrześniu 2015).
Konkurs matematycznego origami,  połączony z wystawą najlepszych prac, przeznaczony dla wszystkich szkół województwa pomorskiego (finał zaplanowano na listopad 2015).
Liga matematyczna – liga zadaniowa dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (listopad 2014 – maj 2015).
Konkurs „Matematyka na talerzu – smakołyki na rok matematyki”, w czasie którego uczniowie szkół gastronomicznych województwa pomorskiego przygotowują danie główne lub deser, inspirowane matematyką.  Konkursowe dania ocenią szefowie kuchni i matematycy, a najlepsze z nich zostaną Potrawami Roku Matematyki na Pomorzu (wydarzenie zaplanowane we wrześniu 2015)

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Krzysztof Klinkosz
Treść wprowadzona przez: Krzysztof Klinkosz