fbpx Reprezentanci UG ruszą z pomocą afrykańskim nietoperzom | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Reprezentanci UG ruszą z pomocą afrykańskim nietoperzom

Dr Mateusz Ciechanowski z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Wydziału Biologii UG, Martyna Jankowska-Jarek - studentka Wydziału Biologii oraz absolwenci UG - Konrad Bidziński (Wydział Biologii) i Marta Więckowska (Wydział Chemii, kierunek: Ochrona środowiska) wejdą w skład ekspedycji naukowej, która będzie miała na celu pomoc nietoperzom z rejonów Jeziora Wiktorii w Afryce. Miejsca to słynie z bogactwa gatunków tych latających ssaków.

Polsko-kenijska wyprawa ruszy na początku marca zorganizowana została przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra". Celem wyprawy jest pomoc afrykańskim przyrodnikom w skutecznej ochronie nietoperzy. Istotne znaczenie tych zwierząt jest związane z zapylaniem i roznoszeniem przez nie nasion licznych gatunków roślin oraz ograniczaniem liczebności wielu gatunków owadów, m.in. komarów przenoszących malarię. Niestety, strach przed wirusem ebola prowadzi do masowego wybijania kolonii nietoperzy.

Polscy przyrodnicy jadą na własny koszt. Jednak, aby pokryć wszystkie koszty wyprawy – przede wszystkim specjalistycznego sprzętu, który zostanie po wyprawie przekazany afrykańskim badaczom, potrzebne są spore fundusze.

Organizujące wyprawę Towarzystwo "Salamandra" apeluje do polskich przyrodników i wszystkich, którzy uważają, że warto przyrodę poznawać i chronić, by wsparli to przedsięwzięcie. Środki na ten cel zbierane są poprzez crowdfundingowy serwis Polakpotrafi.pl.

W ciągu pierwszego dnia udało się zebrać prawie 12 % potrzebnej kwoty. Akcja trwa do 28 lutego br. Zachęcamy do wsparcia przyrodników za pośrednictwem strony: http://polakpotrafi.pl/projekt/nietoperze

Fot. A.Kepel
Nietoperz