fbpx Prof. Cezary Obracht-Prondzyński gościem Kawiarni Naukowej BFN | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Prof. Cezary Obracht-Prondzyński gościem Kawiarni Naukowej BFN

Prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński z Wydziału Nauk Społecznych UG będzie gościem Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Spotkanie zatytułowane będzie „Podzielona czy wspólna pamięć Pomorzan?”

Czas: 26 lutego 2015 roku (czwartek), godz. 18:00
Miejsce: Hotel Rezydent, Sopot, Plac Konstytucji 3 Maja 3
Organizatorzy: Rada Rektorów Województwa Pomorskiego, Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej, Hotel Rezydent

Rok 2015 – 70 lat po zakończeniu II wojny światowej – zmusza nas do podjęcia refleksji nad powojenną socjogenezą społeczności pomorskiej. Jest oczywiste, że społeczność ta tworzyła się jako specyficzny konglomerat grup o różnym stopniu zakorzenienia, o odmiennej tożsamości, doświadczeniach historycznych, stosunku do nowej rzeczywistości etc. Jednak w ciągu kilku dekad powojennych wytworzyło się nowe społeczeństwo, powiązane silnymi więziami społecznymi i spajane wspólnymi doświadczeniami zbiorowymi, w których rolę fundamentalną odgrywają choćby Grudzień’70 czy też wydarzenia lat 1980-81.

Nadal jednak musimy mówić o społeczeństwie pomorskim jako swego rodzaju hybrydzie kulturowej, a najlepszym tego dowodem jest zróżnicowanie pamięci społecznej. Pierwszym pytaniem w tym kontekście jest, czy i w jaki sposób praktyki kulturowe i społeczne współczesnych Pomorzan (indywidualne, instytucjonalne, edukacyjne) przekładają się – korespondują z pomorską kulturą pamięci. Po drugie, jakie są, gdzie i przez kogo podejmowane praktyki upamiętniania oraz jakie są ich efekty w przestrzeni (krajobrazie kulturowym). W tym kontekście ważne będzie – po trzecie – pytanie nie tylko o towarzyszącą im symbolikę, ale też o to, czy budują one poczucie wspólnoty, czy może prowadzą do sytuacji konfliktowych. A więc na ile pamięć Pomorzan buduje ich regionalną (wspólnotową) tożsamość, a na ile może być (jest) czynnikiem ją osłabiającą?
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Krzysztof Klinkosz
Treść wprowadzona przez: Krzysztof Klinkosz