fbpx Chris Niedenthal na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Chris Niedenthal na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego

Chris Niedenthal, jeden z najsłynniejszych w świecie polskich fotoreporterów, spotka się ze studentami Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie odbędzie się 7 maja 2015 roku na Wydziale Nauk Społecznych UG, o godz. 11.15 w auli S2017 (Gdańsk, ul. Bażyńskiego 4). Jest to spotkanie dedykowane szczególnie studentom kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

W  ramach cyklu Star Speakerprojektu organizowanego przez Olivia Business Centre we współpracy z trójmiejskim środowiskiem akademickim,  gościem trójmiejskich uczelni –  Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – a także  Olivia Business Centre – będzie Chris Niedenthal, jeden z najsłynniejszych w świecie polskich fotoreporterów, rozpoznawalny między innymi dzięki zdjęciom utrwalającym obrazy obalania systemów socjalistycznych w Europie Wschodniej i Środkowej. Jak zapowiadają organizatorzy – „tematem spotkań będzie opowieść o zdjęciach Autora, któremu udało się utrwalić najważniejsze momenty z historii Polski oraz życie codzienne Polaków minionej epoki, a motywem przewodnim będzie określenie – Socjalizm był, niestety, bardzo fotogeniczny”.

Otwarte dla publiczności spotkania odbędą się 7 maja 2015 roku
  • Na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk, ul. Bażyńskiego 4, aula S207, godz. 11.15
  • W Akademii Sztuk Pięknych, Gdańsk, ul. Targ Węglowy 6 (wejście od ulicy Tkackiej), godz. 14.00
Chris Niedenthal, uznawany za ikonę europejskiego fotoreportażu, urodził się w rodzinie polskich emigrantów wojennych w Londynie.  Studiował fotografię w London College of Printing.  Przyjechał do Polski w 1973 roku na kilka miesięcy i został do dziś; obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.
Swoją fotoreporterską pasję realizował w Polsce, Europie Wschodniej i na Bałkanach, dokumentując najważniejsze wydarzenia związane z obalaniem komunistycznego systemu. Jest autorem najbardziej rozpoznawalnych zdjęć okresu PRL w Polsce. Wraz z angielskim dziennikarzem, Michaelem Dobbsem, był pierwszym zagranicznym fotoreporterem wpuszczonym do Stoczni Gdańskiej podczas strajku w 1980 roku. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce wykonywał z ukrycia zdjęcia. Najsłynniejsze przedstawia opancerzony transporter na tle wiszącego na budynku kina Moskwa w Warszawie billboardu reklamującego film Forda Coppoli „Czas Apokalipsy”. Autor licznych wystaw i projektów, w tym m.in. jednej z najgłośniejszych – „Portrety nieportretowanych”, przedstawiający dzieci niepełnosprawne umysłowo, a także „Sąsiadka” nawiązujący do książki Jana Tomasza Grossa i filmu Agnieszki Arnold o tym samym tytule, opowiadający o pogromie Żydów w Jedwabnem.  W 1986 roku został laureatem konkursu World Press Foto za portret węgierskiego przywódcy, sekretarza generalnego KC, Janosa Kadara. Współpracował między innymi z takimi pismami jak „Newsweek”. „Time”, „Der Spiegel” czy „Forbs”.
Opublikował kilka albumów fotograficznych, między innymi –  „Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989” – i autobiografię „Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf”.

Spotkania z Chrisem Niedenthalem w Gdańsku odbywają się w ramach cyklu Star Speaker – projektu organizowanego przez Olivia Business Centre we współpracy z trójmiejskim środowiskiem akademickim. Są to spotkania i wykłady z międzynarodowymi gośćmi, realizowane w Olivia Sky Club we współpracy z gdańskimi środowiskami biznesu, nauki, polityki i mediów. Projekt jest zintegrowany z cyklem wykładów na gdańskich wyższych uczelniach, dedykowanych trójmiejskiej społeczności akademickiej.

Organizatorzy:
Olivia Business Centre,