fbpx Gdańscy chemicy połączyli siły | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Gdańscy chemicy połączyli siły

Dwie największe pomorskie uczelnie powołały Konsorcjum – Gdańską Chemię Akademicką

Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej 9 lipca 2015 roku utworzyły konsorcjum naukowe pod nazwą  Gdańska Chemia Akademicka. To pierwsze tak szerokie porozumienie między gdańskimi chemikami i największymi w regionie pomorskim uczelniami. Jak podkreślili zgodnie rektorzy oraz dziekani wydziałów chemii obu uczelni – konsorcjum otworzy nowe możliwości naukowe, dydaktyczne i instytucjonalne. Poszerzy możliwości kształcenia i pozyskiwania grantów na badania naukowe w tak ważnych dla Pomorza i gospodarki dziedzinach jak chemia, biochemia, biotechnologia, ochrona zdrowia i środowiska człowieka czy inżynieria materiałowa. Wzmocni także pozycję, już dziś wysoko notowanych w rankingach i ministerialnych ocenach, wydziałów chemicznych obu uczelni.

Umowę podpisali dziekani – Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. Sławomir Milewski oraz Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

W uroczystości udział wzięli rektorzy: prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk Rektor Politechniki Gdańskiej oraz prof. dr hab. inż. Bernard Lammek Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, a także grono prodziekanów i przedstawicieli wydziałów chemii obu uczelni.

- To pierwsze tak szerokie porozumienie między dwiema największymi uczelniami na Pomorzu i inicjatywa, która będzie wspierała rozwój naukowy i dydaktyczny obu uczelni – podkreślił prof. Bernard Lammek, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

- Konsorcjum ma działać na rzecz obu naszych uczelni. Jesteśmy znaczącymi w Polsce i świecie wydziałami z ogromnymi możliwościami naukowymi i dydaktycznymi, które wspólnie lepiej możemy wykorzystywać. Ale przede wszystkim ma wzmacniać potencjał naukowy naszego regionu – dlatego nosi nazwę Gdańska Chemia Akademicka – i jako gdańscy chemicy będziemy występować o granty naukowe oraz prowadzić wspólne kierunki studiów  – zaznaczył prof. Piotr Stepnowski, Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.

Umowa o utworzeniu konsorcjum została podpisana 9 lipca 2015 roku w nowym gmachu Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego w Kampusie UG w Gdańsku Oliwie.

Jak podkreślają dziekani i rektorzy obu uczelni – inicjatorzy powołania konsorcjum – ma ono sprzyjać powoływaniu interdyscyplinarnych zespołów badawczych złożonych z uczonych obu uczelni, których badania uzyskiwać będą dofinansowanie ze źródeł krajowych i zagranicznych.  Docelowo, wydziały chemiczne UG i PG  planują połączenie swoich studiów III stopnia w jedno międzyuczelniane interdyscyplinarne studium doktoranckie. Dzięki połączeniu sił będzie to jedyna tego typu instytucja w Polsce oferująca zdobycie stopnia naukowego we wszystkich dyscyplinach nauk chemicznych, tj. chemii, biochemii, biotechnologii, ochronie środowiska i technologii chemicznej. Studia te będą dodatkowo miały charakter międzynarodowy dzięki bogatej ofercie wykładowej profesorów wizytujących z zagranicy zapraszanych przez oba wydziały oraz zintegrowany program wspierania wymiany doktorantów ze światowymi  ośrodkami naukowymi.

Gdańscy chemicy zabiegać również będą o pozyskanie statusu Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). Konsorcjum koordynować będzie prowadzenie wspólnych działań w zakresie pozyskiwania środków na projekty badawcze, badawczo-rozwojowe oraz inwestycyjne ze źródeł krajowych i zagranicznych. W jego ramach opracowane zostaną także procedury umożliwiające efektywne wykorzystanie infrastruktury badawczej obu wydziałów w ramach wspólnych przedsięwzięć badawczych. Za jeden z priorytetów gdańscy chemicy stawiają sobie także stymulowanie rozwoju młodej kadry naukowej poprzez działania wspierające realizację projektów badawczych, mobilność międzynarodową oraz ich awans naukowy w obu jednostkach.

Konsorcjum umożliwi także lepsze i bardziej efektywne promowanie i upowszechnianie w kraju i za granicą wyników prowadzonych wspólnie prac naukowo-badawczych.

Warto podkreślić, że już obecnie oba wydziały UG i PG współpracują ze sobą w zakresie wielu inicjatyw, na przykład wspólnie realizują projekty badawcze w zakresie chemii medycznej, chemii analitycznej i chemii nanocząsteczek. Obecnie oba wydziały przygotowują wspólne projekty skierowane do studentów i doktorantów w ramach  funduszy europejskich (konkurs POWER).

Nowa międzyuczelniana inicjatywa powołania Konsorcjum – Gdańskiej Chemii Akademickiej ma na celu wzmocnienie współpracy gdańskich chemików w zakresie rozwój priorytetowych kierunków badań istotnych dla gospodarki i społeczeństwa, szczególnie w zakresie wykorzystania osiągnięć chemii, biochemii  i biotechnologii w ochronie zdrowia i środowiska człowieka oraz w inżynierii materiałowej.

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego

Na zdjęciach:

Podpisanie umowy w sprawie utworzenia Konsorcjum – Gdańska Chemia Akademicka pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim i Politechniką Gdańską. Na zdjęciach od lewej: prof. dr hab. inż. Bernard Lammek Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotr Stepnowski Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. inż. Sławomir Milewski Dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk Rektor Politechniki Gdańskiej

Fot. Biuro Promocji Uniwersytetu Gdańskiego

Gdańscy chemicy połączyli siłyGdańscy chemicy połączyli siłyGdańscy chemicy połączyli siłyGdańscy chemicy połączyli siły
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Iwona Kuklińska
Treść wprowadzona przez: Iwona Kuklińska