fbpx 55. urodziny Akcji Bałtyckiej | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

55. urodziny Akcji Bałtyckiej

11 września 1960 roku grupa pasjonatów z Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęła  badania wędrówek ptaków na wybrzeżu Bałtyku. Zdarzenie to dało początek trwającej do dziś Akcji Bałtyckiej – jednemu z najdłużej działających programów obrączkowania ptaków w trakcie migracji w Europie. Projekt, który rozwijał się przez lata, od 1979 roku jest prowadzony przez Stację Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego.  Akcja Bałtycka obchodzi dziś swoje 55. urodziny.

Ptaki po raz pierwszy chwytane były w Górkach Wschodnich w 1960 roku, przez grupę studentów, w której skład wchodzili: Przemysław Busse (wtedy przewodniczący koła naukowego UW, dziś profesor), Barbara Diehl, Bogumiła Szulc (potem Olech), Maciej Gromadzki i Roman Wojan (później Hołyński). Program ten, nazwany później Akcją Bałtycką, rozwinął się przez kolejne lata w długotrwały, metodycznie spójny projekt badania wędrówek ptaków, dziś prowadzony przez Stację Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego.

O ptakach wędrownych, Akcji Bałtyckiej i jej jubileuszu można przeczytać w wywiadzie z dr. inż. Jarosławem Nowakowskim w Gazecie Wyborczej:

W dniu urodzin, w piątek 11 września, będzie można usłyszeć o Akcji Bałtyckiej również w Programie Trzecim Polskiego Radia w porannej audycji – „Zapraszamy do Trójki”, w ramach Gawęd Andrzeja Kruszewicza.

Więcej o Akcji Bałtyckiej i jej historii można przeczytać na stronie internetowej:

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego