fbpx Paralelne Międzynarodowe Konferencje Literaturoznawcze | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Paralelne Międzynarodowe Konferencje Literaturoznawcze

Literaturoznawca literatem/ Artystyczne kreacje profesorek humanistyki
‘Obrazki z Zakładu’: Medializacja akademii na przestrzeni wieków

2-4 października 2015

gdanskconference2015@gmail.com

Inauguracja roku akademickiego 2015/2016 połączona z otwarciem nowego budynku Wydziału Filologicznego na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego stwarza dobrą okazję do podjęcia dyskusji nad kondycją uniwersytetu we współczesnym świecie oraz przyszłością humanistów, humanistyki i kursów kreatywnego pisania. Jednym z punktów programu planowanego na 2 października będzie rozpoczęcie obrad Paralelnych Międzynarodowych Konferencji Literaturoznawczych, którym patronuje Dziekan Wydziału Filologicznego, prof. Andrzej Ceynowa. Otwarcie budynku oraz pierwszy dzień konferencji uświetni wernisaż prac plastycznych prof. Stefana Chwina, jak również wystawa książki literackiej i artystycznej.

Udział w konferencji zgłosiło 78 badaczy z 32 uniwersytetów polskich i zagranicznych. Podczas konferencji odbywać się będą spotkania autorskie z profesorami-literatami z zagranicy oraz Instytutu Anglistyki UG.

Komitet organizacyjny:

prof. UG, dr hab. Ludmiła Gruszewska Blaim
prof. UG, dr hab. Marta Koval

dr Wojciech Klepuszewski
dr Marta J. Łysik
mgr Maja Wojdyło

Wolontariuszki: mgr Alicja Chmiołek, mgr Monika Drzewiecka, Monika Feręc, Paulina Kamut, mgr Aleksandra Kozłowska, Ewelina Pawłowska, Paulina Szugalska

Tematy konferencji:

Literaturoznawca literatem/ Artystyczne kreacje profesorów humanistyki
(język: polski, angielski)

Polskie Wydziały Humanistyczne – z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego na czele – stanowią swoistą ‘przystań’ dla poetów i prozaików, których dorobek artystyczny często pozostaje w cieniu ich statusu akademickiego. Wychodząc z założenia, że środowisko akademickie ma znaczący wpływ na kształt artystyczny utworów publikowanych przez pracowników naukowych, chcielibyśmy w ramach konferencji stworzyć płaszczyznę do dyskusji nad współzależnościami między różnego rodzaju działalnością akademicką i artystyczną polskich i zagranicznych profesorów humanistyki.

‘Obrazki z Zakładu’: Medializacja akademii na przestrzeni wieków
(język: angielski)

Naukowcy i instytucje szkolnictwa wyższego nie od dziś przyciągają uwagę pisarzy i filmowców; wyidealizowany lub ostro satyryczny obraz środowiska akademickiego obecny w literaturze i kulturze poprzednich epok stanowi dogodny punkt wyjścia dla twórców literatury i filmu XX i XXI wieku. W ostatnich dekadach ubiegłego wieku akademicy, a zwłaszcza profesorowie humanistyki, zmuszeni byli na nowo określić pełnioną przez siebie rolę poprzez stworzenie bardziej ‘elastycznego’ podejścia do nauczania i pracy badawczej, co nie tylko zaowocowało zmianą ich statusu społecznego, lecz także stało się przyczynkiem do debaty na temat roli uniwersytetu prowadzonej zarówno w środowisku akademickim, jak i mediach. Celem konferencji jest omówienie i porównanie reprezentacji Uniwersytetu ukazanego jako bastion ‘intelektualnie Innego’ w literaturze, filmie, środkach masowego przekazu i nowych mediach.

Paralelne Międzynarodowe
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Iwona Kuklińska