fbpx II etap Olimpiady Wiedzy o Mediach na Uniwersytecie Gdańskim | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

II etap Olimpiady Wiedzy o Mediach na Uniwersytecie Gdańskim

Już 18 grudnia rozstrzygnie się II etap Olimpiady Wiedzy o Mediach. Niemal 70 uczniów z 19 szkół ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego zmierzy się w czasie testu na Uniwersytecie Gdańskim z pytaniami dotyczącymi problematyki mediów i dziennikarstwa. Najlepsza dziesiątka będzie reprezentować Pomorskie w centralnym etapie Olimpiady, który odbędzie się w marcu w Warszawie. Stawka jest wysoka – uczestnicy ogólnopolskiego etapu będą walczyć o 48 indeksów na studia dziennikarskie w najlepszych polskich uczelniach, w tym na Uniwersytecie Gdańskim. Na zwycięzców czekają także cenne nagrody rzeczowe oraz staże w redakcjach na ternie całego kraju.

Czas: 18 grudnia, początek testu o godz. 12.00
Miejsce: Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie, ul. Bażyńskiego 4, sala S204
Organizator: II etap Olimpiady Wiedzy o Mediach w województwie pomorskim organizuje kierunek Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Społecznych UG

Ponad 70 uczniów z 19 szkół województwa pomorskiego, którzy wezmą udział w II etapie Olimpiady Wiedzy o Mediach na Uniwersytecie Gdańskim to osoby, które najlepiej przygotowały prace z zakresu wiedzy o mediach i społeczeństwie. Prace zostały przygotowywane w postaci eseju, filmu, nagrania audio, fotoreportażu lub fotokastu. Ocenione zostały przez nauczycieli akademickich Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna.

- Bardzo nas cieszy, że w tym roku na Olimpiadę wpłynęło dużo więcej prac. W porównaniu z innymi 16 województwami w Polsce, w których uczniowie uczestniczą w Olimpiadzie o Mediach, jesteśmy zdecydowanie w czołówce, biorąc pod uwagę zainteresowanie i liczbę prac. Poziom tegorocznych prac był bardzo zróżnicowany, ale zdarzały się także prawdziwe perełki – podsumowuje Jacek Wojsław z Uniwersytetu Gdańskiego, sekretarz Pomorskiego Komitetu Okręgowego Olimpiady.

W czasie okręgowego etapu na Uniwersytecie Gdańskim uczniowie będą pisali test, który następnie zostanie sprawdzony przez pracowników naukowo-dydaktycznych kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. W czasie sprawdzania prac uczniowie wraz z towarzyszącymi im nauczycielami, będą zwiedzali Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, a szczególnie i pracownie dziennikarskie – znakomicie wyposażone studio radiowe, fotograficzne oraz pracownię komputerową.

Rozstrzygniecie pomorskiego etapu Olimpiady zaplanowano na godzinę 14.00. Trzeci, centralny etap odbędzie się w marcu 2015 roku w Warszawie.

Tematyka wszystkich etapów Olimpiady jest bardzo szeroka. Obejmuje rozwój mediów w Polsce, w tym rynku mediów, polityki medialnej i regulacji prawnych po 1989 roku. W obszarze zainteresowań są także zagadnienia związane ze społeczeństwem informacyjnym, komunikacją społeczną, informacyjną, edukacyjną i rozrywkową rolą mediów, sylwetki znanych dziennikarze w Polsce na przełomie wieków, agencje informacyjne, prasa światowa, gatunki dziennikarskie czy dziennikarstwo obywatelskie.

Organizatorem Olimpiady Wiedzy o Mediach jest Instytut Dziennikarstwa Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, który współpracował przy tym przedsięwzięciu ze szkołami wyższymi z całej Polski, w tym z Uniwersytetem Gdańskim. Celem Olimpiady jest popularyzacja wiedzy z zakresu nauki o mediach w społeczeństwie, zwłaszcza wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz promocja edukacji medialnej, świadomego odbioru i współuczestnictwa w komunikacji społecznej. Ważnym aspektem jest również doskonalenie umiejętności samodzielnego dokonywania analiz i ocen dotyczących przekazów medialnych na podstawie posiadanych informacji.

Pomorski Komitet Okręgowy (Uniwersytet Gdański):

1. Przewodnicząca – prof. Jolanta Maćkiewicz
  2. Zastępca Przewodniczącego – prof. Dariusz Sikorski
  3. Sekretarz – dr Jacek Wojsław
  4. Członkowie
    - dr Dominik Chomik
    - dr Beata Czechowska-Derkacz

Więcej informacji na stronach Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Zapraszamy również na Facebook'a.

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski