fbpx Międzynarodowe wyróżnienia studentów specjalności Aplikacje Informatyczne w Biznesie (AiB) WZ UG w światowym konkursie MS Imagine Cup 2016 | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

15 stycznia 2016 r. opublikowano wyniki Design Challenge – współzawodnictwa w ramach Microsoft Imagine Cup 2016, największego na świecie konkursu informatycznego dla studentów. W trzech kategoriach konkursowych (Gry, Innowacje, Projekty społeczne) wytypowano po 10 najlepszych projektów z całego świata.

W gronie najlepszych na świecie wyróżnionych projektów znalazły się aż dwie propozycje z Polski. Obie drużyny, które jako jedyne z Polski zdobyły międzynarodowe wyróżnienia, składają się z członków Koła Naukowego Informatyki Lider (jego opiekunem jest dr Jacek Maślankowski), studiujących na innowacyjnej, magisterskiej specjalności na Wydziale Zarządzania UG – Aplikacje Informatyczne w Biznesie (AiB).

W kategorii Innovation wyróżniono VeniVidi, projekt drużyny Duo (Piotr Małecki i Małgorzata Rymkiewicz, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, obecnie studentka Politechniki Gdańskiej). Aplikacja to wirtualny przewodnik prowadzący do najciekawszych miejsc i zabytków w danym mieście oraz, dodatkowo, angażujący użytkowników na zasadzie rywalizacji. Zwiedzając i poznając historię miast, turyści mogą zyskać zniżki na menu w wybranych lokalach.

W kategorii Games wyróżnienie zdobył projekt Mechatrek drużyny GPeSsence (Angelika Teclaw, Dariusz Grudzień, Paweł Wolski, Marek Jurczyński). To mobilna gra typu RPG (ang. role-playing game), wykorzystująca pozycję GPS uczestnika. Zależnie od lokalizacji, w wybranych miejscach mapy odkrywane są zadania, jakie może podjąć gracz, aby rozwijać swoją wirtualną postać.

Oprócz zdobycia dla Uniwersytetu Gdańskiego kolejnych punktów w rankingu uczelnianym Imagine Cup 2016 oraz otrzymania przez każdego członka drużyny wartościowego certyfikatu, zespoły uzyskają bezcenny feedback od międzynarodowego jury, co pozwoli udoskonalić projekty przed dalszymi etapami konkursu.

Specjalność AiB, przygotowana wg autorskiego programu prof. Stanisława Wryczy, cechuje się znaczącym udziałem aktualnych tematycznie przedmiotów informatycznych a także biznesowych, „miękkich” (np. praca zespołowa, negocjacje), języków angielskiego i chińskiego, wideokonferencji pracowników naukowych zagranicznych uczelni, jak uniwersytetów w Oxfordzie, Houston czy Turku. Studia na AiB ukierunkowane są na przygotowanie profesjonalistów w bardzo poszukiwanych na rynku pracy zawodach informatycznych, przede wszystkim programistów i programistów aplikacji mobilnych. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli akademickich Katedry Informatyki Ekonomicznej UG, programistów ze znanych pomorskich firm IT, wykładowców zagranicznych. W ostatnim semestrze studia odbywać się będą w trybie studiów dualnych, czyli w każdym tygodniu - 2 dni zajęć dydaktycznych, po czym 3 dni praktyki w firmie lub dziale IT. Dobór płatnych praktyk miał miejsce na mini targach praktyk z udziałem studentów AiB oraz menedżerów i rekruterów firm i działów IT.

Stworzenie specjalności Aplikacje Informatyczne w Biznesie (AiB) na Wydziale Zarządzania UG było możliwe dzięki dofinasowaniu z Funduszy Europejskich.

DuoGPeSsence
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski