fbpx Obchody jubileuszu 70-lecia gdańskiego ośrodka geograficznego na Uniwersytecie Gdańskim | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

22 - 23 kwietnia 2016 r. w Instytucie Geografii Wydziału Oceanografii i Geografii UG odbędą się uroczyste obchody jubileuszu 70-lecia gdańskiego ośrodka geograficznego, połączone z centralnymi obchodami Dnia Geografa 2016 oraz konferencją naukową pt. „Geografia wobec wyzwań współczesności”. Serdecznie zapraszamy!

Czas: 22 - 23 kwietnia 2016 r.

Miejsce: Instytut Geografii Wydziału Oceanografii i Geografii UG, Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie, ul. Bażyńskiego (22 kwietnia br.) oraz Stacja Limnologiczna Instytutu Geografii UG w Borucine (23 kwietnia br.)

Organizatorzy: Instytut Geografii UG

Historia gdańskiego ośrodka geograficznego

Historia powojennej geografii w Gdańsku sięga roku 1946, kiedy w nowoutworzonym dwuletnim Pedagogium w Gdańsku-Oliwie, w budynku Liceum Ogólnokształcącego, powstała sekcja studiów geograficzno-przyrodniczych z Zakładem Geografii. Rok później Pedagogium przekształcono w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, w której powołano do życia Wydział Przyrodniczy z sekcją biologiczno-geograficzną. Przez kolejne lata zmieniał się wydział, a wraz z nim tryb nauki geografii - od 1967 r. kierunek Geografia funkcjonował w ramach Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi (który w 1970 r. wszedł w skład wydziałów tworzących nowopowstały Uniwersytet Gdański), który w 1985 r. przekształcono w Wydział Biologii, Geografii i Oceanologii. Z kolei w 2008 r. wyłonił się obecnie funkcjonujący Wydział Oceanografii i Geografii. W roku akademickim 2015/2016 na studiach I i II stopnia studiuje łącznie 313 osób. W tej liczbie znajdują się również uczestnicy programów ERASMUS i MOST. W okresie 70 lat studia na kierunku Geografia ukończyło około 3 tys. absolwentów. W 2015 r. Wydział Oceanografii i Geografii uzyskał prawo nadawania stopnia doktora habilitowanego z zakresu geografii. Ważne miejsce w badaniach naukowych i kształceniu studentów odgrywa utworzona w 1959 r. w Borucinie nad Jeziorem Raduńskim Stacja Limnologiczna UG, w której podejmuje się badania nad jeziorami Pojezierza Kaszubskiego. Pełni ona również funkcję podstawowej placówki terenowej kierunku Geografii.

Więcej o historii gdańskiego ośrodka geograficznego znajduje się w załączniku, książka „70 lat gdańskiego ośrodka geograficznego. Teraźniejszość i przeszłość” pod redakcją Jana A. Wendta również w załączeniu.

Ogólnopolski Dzień Geografa

W 2013 r. zapoczątkowano nową inicjatywę geografów polskich pod patronatem Komitetu Nauk Geograficznych PAN, mającą na celu konsolidację środowiska, popularyzację i uświadomienie społeczeństwu roli i znaczenia geografii jako nauki teoretycznej i aplikacyjnej oraz podniesienie rangi  edukacji geograficznej na wszystkich szczeblach szkolnictwa. Ogólnopolski Dzień Geografa obchodzony jest 23 kwietnia, zaraz po Dniu Ziemi (22 kwietnia). W tym roku Komitet Nauk Geograficznych PAN powierzył misję organizacji tego święta Instytutowi Geografii UG.

Konferencja naukowa „Geografia wobec wyzwań współczesności”

Celem konferencji jest podsumowanie 70 lat działalności gdańskiego ośrodka geograficznego oraz wskazanie nowych obszarów zainteresowań badawczych i wizji dalszej działalności. Konferencja ma za zadanie również propagowanie znaczenia geografii w nauce polskiej oraz praktyce gospodarczej i życiu społecznym. W wydarzeniu udział zapowiedzieli przedstawiciele 8 ośrodków geograficznych w Polsce. W sobotę 23 kwietnia w Stacji Limnologicznej UG w Borucinie odbędzie się sesja terenowa, przeznaczona przede wszystkim dla uczestników konferencji z innych ośrodków geograficznych oraz naszych emerytów. W programie zwiedzanie stacji, pokaz najnowszego sprzętu, spotkanie towarzyskie i wspólny grill.

Pełny program jubileuszu 70-lecia gdańskiego ośrodka geograficznego znajduje się na stronie: http://www.geo.ug.edu.pl/news.php

Opłata konferencyjna:

Opłata konferencyjna (opłata obejmuje: udział w całości obchodów - 22 kwietnia w Instytucie Geografii UG w Gdańsku i 23 kwietnia w Stacji Limnologicznej Instytutu Geografii UG w Borucinie oraz monografię) - 400,00 zł.
Opłata konferencyjna wraz z kolacją w Kalinówce 22 kwietnia - 600,00 zł

Kontakt/sekretariat konferencji: