fbpx Nowy mikroskop elektronowy na Wydziale Biologii | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Nowy mikroskop elektronowy na Wydziale Biologii

Laboratorium Mikroskopii Elektronowej Wydziału Biologii UG rozpoczęła się instalacja nowego transmisyjnego mikroskopu elektronowego Tecnai G2 Spirit BioTWIN marki FEI wraz z oprzyrządowaniem do preparatyki mrożeniowej oraz tomografii 3D. Zastąpi on swego wyeksploatowanego poprzednika, CM100 marki Philips, zakupionego w 1993 roku.

Jak przekazała pani dr hab. Magdalena Narajczyk, kierownik laboratorium, mikroskop Tecnai będzie służył do obrazowania ultrastruktury materiału biologicznego, jak również nanomateriałów. Będzie możliwość obserwacji próbek zamrożonych, czyli przygotowanych według techniki kriogenicznej, która pozwala na obserwację materiału nieutrwalonego chemicznie. Ponadto, mikroskop będzie wyposażony w technikę pracy z „niskimi dawkami” wiązki elektronowej do obserwacji próbek narażonych na zniszczenia radiacyjne w trakcie naświetlania elektronami. Technika ta pozwala na zminimalizowanie dawki elektronów potrzebnej do przeprowadzenia obserwacji.  Dodatkowo będzie istniała możliwość wykonania serii zdjęć przy wykorzystaniu uchwytu tomograficznego, a następnie złożeniu trójwymiarowej rekonstrukcji danych.

Zakończenie instalacji mikroskopu planowane jest na koniec września 2016 r.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski
Treść wprowadzona przez: Tadeusz Zaleski