fbpx Spotkanie z Marcinem Borchardtem | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Spotkanie z Marcinem Borchardtem

Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki 14 grudnia 2017 roku zorganizował pokaz filmu dokumentalnego Beksińscy. Album Wideofoniczny Marcina Borchardta. Po seansie odbyło się spotkanie z reżyserem, który jest doktorantem na Uniwersytecie Gdańskim. To spotkanie było dla twórcy bardzo ważne, ponieważ w tej samej auli akademickiej, co wtorek Marcin Borchardt prowadzi Akademię Filmu Dokumentalnego.

Beksińscy. Album Wideofoniczny premierowo otworzył Krakowski Festiwal Filmowy 29 maja 2017 roku, został rekomendowany przez KFF do Europejskiej Nagrody Filmowej. Od tego dnia rozpoczęła się podróż reżysera i filmu po festiwalach filmowych.

Po seansie na UG odbyła się bardzo ciekawa dyskusja z twórcą, w której aktywnie brali udział widzowie. Rozmawialiśmy między innymi o pracy z materiałem archiwalnym. Domowych materiałów Beksińskich było ponad 300 godzin, jednak  jak powiedział sam reżyser  „wcale nie było dużo, w tych materiałach dominowała przede wszystkich powszechność i zwyczajność.”

Marcin Borchardt mówił też o bardzo intensywnej pracy nad filmem: „W pewnym momencie miałem wrażenie, że Beksińscy się wprowadzili do naszego domu. Najpierw pracowałem z montażystą i producentem, a potem wracałem do domu i dalej przeglądałem materiał. I choć bardzo polubiłem moich bohaterów, cieszyłem się kiedy już się „wprowadzali” z naszego domu, poczułem ulgę, kiedy skończyłem pracę nad filmem.”

Marcin Borchardt pracuje teraz nad nowym filmem, o zupełnie innym ciężarze gatunkowym, jednak zależy mu aby zachować formę podobną do tego filmu – dokumentu, który opowiedziany jest jak fabuła. Będzie to film o Tonym Haliku.

Fot. Martyna Wagner

Borchard 1Borchard 2Borchard 3Borchard 4Borchard 5