fbpx Sukces studentki Uniwersytetu Gdańskiego w szachach | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Sukces studentki Uniwersytetu Gdańskiego w szachach

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Bażyńskiego 8
80-309 Gdańsk-Oliwa
tel. (+58) 523 25 84
e-mail: prasa@ug.edu.pl
Gdańsk, 05.12.2019 r.

INFORMACJA PRASOWA

Julia Antolak, studentka pierwszego roku skandynawistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego zdobyła srebrny medal Mistrzostw Polski Kobiet w szachach klasycznych, w kategorii  do lat 20. Tytuł wicemistrzyni Polski dał jej możliwość reprezentowania naszego kraju na przyszłorocznych Mistrzostwach Świata, które zostaną rozegrane w Indiach.

Mistrzostwa Polski w szachach klasycznych do lat 20 odbyły się  w Ustroniu Jaszowcu (23-30 listopada 2019) W  grupie kobiet z dorobkiem 6 punktów w 9 partiach (cztery wygrane, cztery remisy i jedna porażka) drugie miejsce zajęła zawodniczka Solnego – Mistrzyni Międzynarodowa – Julia Antolak. Zgodnie z regulaminem będzie ona reprezentować Polskę w Mistrzostwach Świata do lat 20 w Indiach, gdyż zwyciężczyni zawodów, Anna Kubicka (SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza), jest o rok starsza od Julii i w przyszłym roku będzie miała 21 lat.

Julia Antolak otrzymała także nominację do seniorskiej drużyny Polek, która obecnie walczy o zwycięstwo w meczu szachowym kobiet Polska – Reszta Świata (5-12 grudnia 2019, Wrocław). W drużynie Polski występują także: Monika Soćko (KSz Hetman Katowice), Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław), Karina Szczepkowska (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), Joanna Majdan (Wieża Pęgów), Alicja Śliwicka(UKS OPP Toruń). Skład drużyny Reszty Świata: Anna Zatonskih (USA), Meri Arabidze (Gruzja), Irina Bulmaga  (Rumunia), Olga Badelka (Białoruś), Anastasia.Bodnaruk (Rosja) oraz Jovanka Houska (Anglia).

Julia Antolak pochodzi z Kołobrzegu, jest studentką pierwszego roku skandynawistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego i zawodniczką Klubu Szachowego Solny Grzybowo. W 2017 została sędzią szachowym, a w 2019 stała się mistrzynią międzynarodową. Reprezentuje Polskę
w turniejach drużynowych od 2007 roku, osiągając liczne sukcesy m.in. w Olimpiadzie szachowej juniorów U16, Drużynowych Mistrzostwach Europy Juniorek U18, Indywidualnych Mistrzostwach Europy Kobiet, Mistrzostwach Polski kobiet w szachach szybkich i błyskawicznych czy Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorek.