fbpx 6. miejsce Uniwersytetu Gdańskiego wśród polskich uniwersytetów | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

6. miejsce Uniwersytetu Gdańskiego wśród polskich uniwersytetów

W Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy 2014”  Uniwersytet Gdański znalazł się na 6. miejscu wśród uniwersytetów (oceniono 23 szkoły uniwersyteckie) i na 15. miejscu wśród uczelni akademickich (oceniono 88 szkół akademickich). Jest też najlepiej ocenianą szkołą wyższą regionu pomorskiego przez pracodawców w całej Polsce, a w ocenie pracodawców pomorskich – zajął 2. miejsce.

W 15. jubileuszowej edycji Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy 2014”  przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy oceniono 195 polskich uczelni (88 uczelni akademickich, 80 magisterskich niepublicznych oraz 27 państwowych wyższych szkół zawodowych). Ranking został opublikowany 21 maja 2014 na stronie internetowej „Perspektyw” oraz w specjalnym dodatku do „Dziennika. Gazety Prawnej”.

Szczegóły rankingu na stronie: http://www.perspektywy.pl/

Uczelnie akademickie

W rankingu szkół akademickich (posiadających uprawnienia do nadawania stopnia doktora) – Uniwersytet Gdański zajął 15. miejsce wśród 88 ocenionych szkół. Na pierwszym miejscu znalazł się Uniwersytet Warszawski, na drugim – Jagielloński, a na trzecim - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ranking uczelni akademickich został oparty na 33 szczegółowych kryteriach, tworzących sześć grup kryteriów: prestiż, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność, warunki studiowania oraz umiędzynarodowienie.

Uniwersytety

W grupie 23 uniwersytetów Uniwersytet Gdański znalazł się na 6. miejscu – przed UG są największe i najstarsze w Polsce uniwersytety, kolejno: Warszawski, Jagielloński, Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wrocławski, Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Prestiż wśród pracodawców

W ocenie ogólnopolskich pracodawców Uniwersytet Gdański znalazł się na najwyżej ze wszystkich szkół wyższych województwa pomorskiego – 19 miejsce wśród 50 ocenionych szkół wyższych. W ocenie pracodawców pomorskich zajął 2. miejsce (pierwsze zajęła Politechnika Gdańska, a trzecie – Uniwersytet Warszawski).

Ranking kierunków

W przygotowanym rankingu kierunków najwyżej, na 4. miejscu, znalazła się biotechnologia i administracja, prowadzone na Uniwersytecie Gdańskim.

Biotechnologia – 4. miejsce wśród 30 ocenionych ośrodków prowadzących ten kierunek studiów
Administracja – 4. miejsce wśród 30 ocenionych ośrodków prowadzących ten kierunek studiów
Prawo – 5. miejsce wśród 20 ocenionych ośrodków prowadzących ten kierunek studiów
Nauki przyrodnicze – 5. miejsce wśród 25 ocenionych ośrodków prowadzących ten kierunek studiów