fbpx Wyróżnienie dla prof. Józefa Arno Włodarskiego | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Wyróżnienie dla prof. Józefa Arno Włodarskiego

Prof. Józef Arno Włodarski, Prorektor ds. Studenckich Uniwersytetu Gdańskiego, został Profesorem Honorowym prestiżowej China Youth University for Political Sciences w Pekinie. To znana chińska uczelnia kształcąca liderów gospodarczych i społecznych. Prof. Włodarski otrzymał to wyróżnienie za redakcję i współautorstwo serii książek  „Chiny w oczach Polaków” oraz inne publikacje przygotowywane wspólnie z chińskimi naukowcami na temat polsko-chińskiej współpracy i historii Chin. To już drugi – po Harbin Normal Univesrity – tytuł Honorowego Profesora chińskiej uczelni dla prof. Włodarskiego. Gratulujemy!

Prof. Józef Arno Włodarski, Prorektor ds. Studenckich, wykładowca i nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Gdańskim, jest także animatorem większości działań związanych ze współpracą Uniwersytetu Gdańskiego z chińskimi uczelniami. Dzięki jego aktywności Uniwersytet Gdański z racji prowadzonych badań naukowych, współpracy w zakresie kształcenia i realizacji wielu projektów kulturalnych związanych z Chinami stał się obecnie najważniejszym ośrodkiem badawczo-naukowym w tym zakresie w północnej Polsce.

Uniwersytet Gdański prowadzi polonistykę dla chińskich studentów na Uniwersytecie w Harbinie,  trwała i efektywna jest współpraca UG z Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych (prof. Yi Lijun, tłumaczka i badacz literatury polskiej, prof. z Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych, która przetłumaczyła na język chiński najważniejsze dzieła literatury polskiej,  otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego). Aktywna jest także współpraca wydziałów UG z chińskimi uczelniami i państwowymi oraz gospodarczymi agendami. Studenci UG w trakcie odbywanych na chińskich uczelniach praktyk otrzymują stypendia, aktywna jest również wymiana naukowa, a poloniści z UG pracują również  w charakterze  lektorów języka polskiego. Powołane na uczelni Centrum Studiów Azji Wschodniej promuje współpracę naukową, kulturalną i gospodarcza z krajami Azji Wschodniej i współorganizuje cykliczne imprezy takie jak Festiwal Kultury Azjatyckiej na UG.

Prof. Włodarski jest także współtwórcą Sinologii na Uniwersytecie Gdańskim. Ten, uruchomiony w ubiegłym roku akademickim kierunek studiów stacjonarnych na poziomie licencjackim, jest unikatową w skali kraju propozycją dla kandydatów na studia. Studenci Sinologii na UG nie tylko uczą się języka chińskiego i zdobywają wiedzę z zakresu kultury i historii Chin, ale także z takich dziedzin, jak kulturoznawstwo, historia, historia sztuki, nauki o polityce, prawo i ekonomia. Sinologia na Wydziale Filologicznym UG otrzymała wsparcie Hanbanu (Chińskiego Krajowego Urzędu do Nauczania Chińskiego Jako Języka Obcego). Uniwersytet Gdański uzyskał pomoc w postaci finansowania lektorów języka chińskiego a także materiały dydaktyczne, w tym także audiowizualne, do nauki języka chińskiego.

Warto dodać, że zaawansowane są także starania o powołanie na Uniwersytecie Gdańskim Instytutu Konfucjusza, a rozmowy wspomaga Hanban – Kwatera Główna Instytutu Konfucjusza. 30 kwietnia br. delegację Uniwersytetu Gdańskiego w składzie prof. Józef Arno Włodarski, prof. Jakub Stelina i prof. Wu Lan przyjęła Jing Wei, pełniąca funkcję wiceministra ds. tworzenia nowych Instytutów Konfucjusza na świecie. Instytut Konfucjusza będzie wspierał Sinologię na Uniwersytecie Gdańskim.

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego

Na fot. Prorektor China Youth University for Political Sciences prof. Li Jiahua wręcza prof. Józefowi Arno Włodarskiemu tytuł Profesora Honorowego CYU, 30 kwietnia 2014.
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Sebastian Zaborowski
Treść wprowadzona przez: Krzysztof Klinkosz