fbpx Prof. Błażej Śliwiński z Medalem św. Wojciecha | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Prof. Błażej Śliwiński z Medalem św. Wojciecha

Prof. Błażej Śliwiński, z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego został uhonorowany Medalem św. Wojciecha „za wielki dorobek naukowy w dziedzinie historii, w szczególności za badania początków i pierwszych wieków rozwoju Gdańska”.

Medal św. Wojciecha (wspólnie z medalem Księcia Mściwoja II) ustanowiono w 1996 roku, przyznaje się je osobom i instytucjom, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozsławienia Gdańska.

Laureat Medalu św. Wojciecha - prof. Błażej Śliwiński, jest kierownikiem Zakładu Historii Średniowiecza Polski i Nauk Pomocniczych Historii Wydziału Historycznego UG. Był członkiem Komitetu Nauk Historycznych PAN, opublikował kilkaset pozycji książkowych i artykułów w prasie fachowej. Jest autorem m.in.: „Poczet książąt gdańskich: dynastia Sobiesławiców w XII-XIII wieku”, „Rzeź i zniszczenie Gdańska przez Krzyżaków w 1308 roku”, „Początki Gdańska: dzieje ziem nad zachodnim brzegiem Zatoki Gdańskiej w I połowie X wieku”. Kierował opracowaniem „Encyklopedii Gdańskiej, wydanej w 2012 roku.

Jak uzasadniono w trakcie uroczystości Medal św. Wojciecha przyznano prof. Błażejowi Śliwińskiemu za „wielki dorobek naukowy w dziedzinie historii, w szczególności za badania początków i pierwszych wieków rozwoju Gdańska, a także za liczne publikacje, z których każda wnosi wiele nowego do stanu wiedzy o naszym mieście i regionie”.

Medalem św. Wojciecha uhonorowano także dr Janusza Lewandowskiego, absolwenta i byłego pracownika naukowego UG, byłego posła na Sejm RP, komisarza UE, obecnego europarlamentarzysty.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Sebastian Zaborowski
Treść wprowadzona przez: Krzysztof Klinkosz