fbpx Pomorskie Forum Gospodarcze Innowacyjnych Technologii Chemii lekkiej i Biotechnologii | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

W czasie Pomorskiego Forum Gospodarczego Innowacyjnych Technologii Chemii lekkiej i Biotechnologii, które odbędzie się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego  spotkają się i dyskutować będą na temat wyłonienia inteligentnych specjalizacji w województwie pomorskim największe firmy z branży oraz przedstawiciele uczelni wyższych Trójmiasta – Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W Forum udział weźmie Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Leszek Grabarczyk, Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Chemia lekka oraz Biotechnologia zapisane zostały jako branże z ogromnym potencjałem rozwoju w  „Strategii Województwa Pomorskiego 2020”.

Forum Gospodarcze Innowacyjnych Technologii Chemii lekkiej i Biotechnologii odbędzie się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego 17 czerwca 2014 roku (Bałtycki Kampus UG w Gdańsku Oliwie, Gdańsk ul. Wita Stwosza 63). Forum rozpocznie się o godz. 14.00, otworzy je Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Zakończenie planowane jest na godz. 16:30.

Udział w Forum wezmą największe firmy z branży Chemii lekkiej oraz Biotechnologii działające na Pomorzu. Będą też przedstawiciele trójmiejskich uczelni – Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Forum będzie służyło między innymi wyłonieniu w województwie pomorskim tzw. inteligentnych specjalizacji – dziedzin życia gospodarki i nauki, które otworzą drogę do  zdobywania funduszy unijnych w zakresie badań oraz wdrożeń przy udziale znaczących na rynku przedsiębiorstw. Obszarem z ogromnym potencjałem jest Chemia lekka i Biotechnologia, zapisane jako branże rozwojowe w „Strategii Województwa Pomorskiego 2020”.

W trakcie Forum odbędą się dwa panele dyskusyjne (branży chemicznej i biotechnologicznej oraz farmaceutycznej i kosmetycznej)  z udziałem zaproszonych przedsiębiorców. Znaczenie wyłonienia Inteligentnych Specjalizacji oraz możliwości zdobywania unijnych funduszy na realizacje projektów w tym zakresie przedstawi Pan Leszek Grabarczyk, Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego:
- Naszą intencją jest, aby poprzez organizację forum rozpocząć promocję obszarów nowoczesnych technologii chemicznych, biotechnologicznych, farmaceutycznych i kosmetycznych jako jednego z wiodących filarów podnoszących konkurencyjność województwa pomorskiego. Chcielibyśmy także rozpocząć tworzenie podwalin budowy nowoczesnego zagłębia produkcji chemicznej i biotechnologicznej w regionie pomorskim z aktywnym udziałem partnerów akademickich. Ważnym celem forum jest zarazem zainspirowanie partnerów z branży oraz środowiska naukowego Trójmiasta do zaproponowania obszaru mogącego stać się inteligentną specjalizacją Pomorza (w ramach konkursu na IS ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego). Swoje uczestnictwo w forum potwierdzili przedstawiciele największych firm Pomorza z branży chemicznej, farmaceutycznej, kosmetycznej i biotechnologicznej oraz przedstawiciele trójmiejskich uczelni.

Inteligentne specjalizacje stanowią bardzo ważny element służący rozwojowi województw. Określenie inteligentnych specjalizacji w regionach będzie podstawą do rozpoczęcia realizacji Regionalnych Programów Operacyjnych, finansowanych z funduszy Unii Europejskiej. Według specjalistów wyłonienie inteligentnych specjalizacji i realizacja projektów w oparciu o te dziedziny życia, gospodarki i nauki będzie miało ogromny wpływ na przyspieszenie gospodarki, zwiększenie dochodów i poprawy jakości życia.

Patronat medialny nad wydarzeniem
Trójmiasto.pl

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego

PROGRAM FORUM

17 czerwca 2014 roku, Wydział Chemii UG, ul. Wita Stwosza 63, Aula D101 (I piętro)

14.00 - 14.10
Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego - otwarcie forum

14.10 - 14.25
Leszek Grabarczyk, Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - perspektywy finansowania sektora B+R w Polsce

14.25 - 14.40
Karolina Lipińska, Urząd Marszałkowski – Inteligentne specjalizacje w województwie pomorskim

14.40 - 15.00
prof. Piotr Stepnowski, Dziekan Wydziału Chemii UG – dotychczasowa współpraca z firmami z branży i prezentacja potencjału kooperacyjnego

Panel I (30 minut)
Firmy branży farmaceutycznej i kosmetycznej – moderator prof. Wiesław Sawicki, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej GUMed

Panel II (30 minut)
firmy branży chemicznej i biotechnologicznej – moderator prof. Sławomir Milewski, Dziekan Wydziału
Chemicznego PG

16.00 - 16.10
prof. Igor Konieczny, Dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed – propozycja obszaru (-ów) Inteligentnej Specjalizacji

16.10 - 16.30
Dyskusja i podsumowanie forum - Joanna Oberbek, Wiceprezes Zarządu InnoBaltica Sp. z o.o.
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Sebastian Zaborowski
Treść wprowadzona przez: Krzysztof Klinkosz