fbpx Prof. Małgorzata Omilanowska - Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Prof. Małgorzata Omilanowska - Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska z Instytutu Historii Sztuki UG została mianowana Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gratulujemy!

Prof. Małgorzata Omilanowska, pełniła do tej pory funkcję wiceministra resortu kultury, nominację wręczył jej we wtorek 17 czerwca Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Nowa Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego specjalizuje się w problemach architektury XIX i XX wieku, teorii sztuki i opieki nad zabytkami. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, studiowała także na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Berlinie. Doktorat uzyskała na UW w 1995 roku zaś habilitację w Instytucie Sztuki PAN w 2005 roku. W 2013 roku otrzymała tytuł naukowy profesora. Odbyła też studia podyplomowe w zakresie finansów i podatków w SGH w Warszawie.

Od 1985 roku była pracownikiem Instytutu Sztuki PAN w latach 1999-2007 była wicedyrektorem, a ostatnio - redaktorem naczelnym Słownika Architektów Polskich. Od 2006 roku była profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, a w latach 2008-2012 dyrektor tego Instytutu.

Prof. Małgorzata Omilanowska jest autorką książek naukowych: „Most i wiadukt im ks. Józefa Poniatowskiego", „Stefan Szyller (1857-1933). Warszawski architekt doby historyzmu", „Atlas zabytków architektury w Polsce" (współautorstwo), „Świątynie handlu. Warszawska architektura komercyjna doby wielkomiejskiej", „Nadbałtyckie Zakopane. Połąga w czasach Tyszkiewiczów". Zajmowała się także popularyzacją wiedzy o historii sztuki i zabytkach wydając m.in. książki: „Zagadki z historii sztuki", „Polska. Pałace i dwory", „Polska. Świątynie, klasztory i domy modlitw".

Tekst na podstawie informacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Gabriela Leoniec