fbpx Pożegnanie prof. dr hab. Józefa Heldta | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Pożegnanie prof. dr hab. Józefa Heldta

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że 5 stycznia 2015 roku
po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł w wieku 80 lat

Profesor dr hab. Józef Heldt

fizyk, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego

Msza Święta zostanie odprawiona w dniu 10 stycznia (sobota), o godzinie 12:00 w Kościele Zmartwychwstania Pańskiego, Gdańsk ul. Gomółki 11. Uroczystości pogrzebowe odbędą się o godzinie 13:30 na Cmentarzu Srebrzysko (Nowa Kaplica) przy ulicy Srebrniki 2.

Wspomnienie Profesora Józefa Heldta

Profesor Józef Heldt od powstania Uniwersytetu Gdańskiego odgrywał dużą rolę w organizacji Instytutu Fizyki UG na ówczesnym Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii. W 1970 roku jako doktor habilitowany w zakresie fizyki przybył z UMK w Toruniu, ze szkoły naukowej Profesora Aleksandra Jabłońskiego, i natychmiast przystąpił do tworzenia Zakładu Spektroskopii Atomowej. Pracownicy ZSA prowadzili zajęcia na kierunku fizyki, chemii, biologii oraz zajmowali się badaniami naukowymi w zakresie spektroskopii atomowej i molekularnej. Specjalnością naukową Profesora Heldta stały się badania tzw. linii wzbronionych (ważnych także w astrofizyce), struktury nadsubtelnej widm atomowych oraz badania rozszczepienia poziomów atomowych w silnym polu magnetycznym (tzw. efekt Zeemana). W Zakładzie Spektroskopii Atomowej UG powstały pierwsze w skali kraju stanowiska do badań chemiluminescencji w gazie z wykorzystaniem wiązek atomowych, nowoczesne układy laserowe, pierwszy w Polsce lidar, pierwszy układ wiązkowy do badania milisekundowych czasów życia atomów wzbudzonych. Profesor Heldt zajmował się także badaniami fotoluminescencji roztworów. Prowadził współpracę z ośrodkami zagranicznymi, w których odbył staże długoterminowe: z laboratorium prof. S. Mrozowskiego (Buffalo, USA), laboratorium prof. H. Walthera (Kolonia i Garching, RFN), laboratorium prof. Ch. Ottingera (Getynga, RFN), laboratorium prof. M. Kashy (Tallahassee, USA). Profesor Józef Heldt wypromował 12 doktorów, w tym późniejszych profesorów zwyczajnych i profesorów uczelnianych.

Profesor Józef Heldt pełnił funkcję Prodziekana Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii, wicedyrektora Instytutu Fizyki UG, kierownika Zakładu Fizyki Atomowej. Wielokrotnie współorganizował na Pomorzu Międzynarodowe Letnie Szkoły Optyki Kwantowej pod egidą UG i UMK.

Profesor Heldt był członkiem Societas Humboldtiana Polonorum (SHP), Polskiego Towarzystwa Fizycznego (przewodniczył Oddziałowi Gdańskiemu PTF w latach 1981-85), Gdańskiego Towarzystwa Naukowego (przewodniczył Sekcji Fizyki GTN w latach 1980-90) Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego, był członkiem Europejskiego Komitetu EGAS, prezesem Oddziału Gdańskiego SHP, członkiem Rady Naukowej Oddziału PAN w Sopocie. W 2004 roku Profesor Józef Heldt przeszedł na emeryturę, ale uczestniczył nadal w życiu naukowym UG i wnosił znaczny wkład w kształcenie młodych pracowników naukowych. Był autorem ponad 100 oryginalnych publikacji naukowych.

Pozostawił w żalu żonę, czworo dzieci i dziesięcioro wnuków.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Krzysztof Klinkosz
Treść wprowadzona przez: Krzysztof Klinkosz