fbpx Sukcesy studentów specjalności aplikacje informatyczne w biznesie w międzynarodowych konkursach informatycznych | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

W bieżącym roku akademickim na Wydziale Zarządzania w ramach Projektu ”Program rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego w obszarach Europa 2020 (UG 2020)” na studiach II stopnia zainicjowana została nowa specjalność – Aplikacje Informatyczne w Biznesie (AiB).

Cechuje się ona znaczącym udziałem przedmiotów informatycznych, ukierunkowanych na przygotowanie profesjonalistów – programistów, programistów aplikacji mobilnych, projektantów systemów informatycznych, analityków/konsultantów systemów ERP. Wykładowcami na specjalności AiB są pracownicy naukowo – dydaktyczni Katedry Informatyki Ekonomicznej a poza tym programiści z firm IT Pomorza, a wideokonferencyjnie – wykładowcy zagraniczni, m. in. z Uniwersytetu w Oxfordzie i Turku.  Autorem programu specjalności AiB jest prof. Stanisław Wrycza, kierownik Katedry IE. Specjalność finansowana jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach POKL.

Dotychczasowe przygotowanie, po pierwszym semestrze studiów, pozwoliło na pomyślne uczestnictwo studenckich zespołów informatycznych w międzynarodowych konkursach: Microsoft Imagine Cup i AIS Student Chapter Competition. Association for Information Systems (AIS) to międzynarodowa organizacja akademicka, zajmująca się zastosowaniami informatyki w biznesie i administracji.

I tak zespół studentów AiB – Coding Pandas opracował projekt dydaktycznej aplikacji mobilnej. Projekt ten został wyróżniony i znalazł się w wąskim gronie kilku zespołów z Polski, zakwalifikowanych przez Microsoft  do udziału w ramach programu akceleracji biznesowej Imagine Cup. Zespoły te zostały zaproszone na indywidualne spotkania z inwestorami. Przedmiotem rozmów było wyznaczenie kolejnych kluczowych działań w celu pozyskania wsparcia kapitałowego  i zainicjowania studenckiego start-up’u.

Drugi z zespołów przygotował w wersji angielskojęzycznej projekt Safe Watch. Aplikacja ta polega na wykorzystaniu smartwatcha w celu dyskretnego wzywania służb ratunkowych przy pomocy gestów. Program przygotowywany jest pod system Android. Zespół studentów AiB, jako jedyny z Europy  został zaproszony do prezentacji swojego rozwiązania na finale Konkursu AIS Student Chapter Competition w Stanach Zjednoczonych.
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Krzysztof Klinkosz
Treść wprowadzona przez: Krzysztof Klinkosz