fbpx 45. rocznica powołania Uniwersytetu Gdańskiego | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

45. rocznica powołania Uniwersytetu Gdańskiego

W 2015 roku Uniwersytet Gdański obchodzi jubileusz 45-lecia. 20 marca 2015 roku, tradycyjnie w dniu powołania uczelni, odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Gdańskiego. 19 marca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zaplanowano koncert galowy.

Uniwersytet Gdański został powołany 20 marca w 1970 roku. Dziś jest największą w regionie, dynamicznie rozwijającą się uczelnią wyższą, która łączy tradycje z nowoczesnością. Rozwój Uniwersytetu Gdańskiego obrazują liczby. Uczelnia rozpoczynała swoją działalność z 5 wydziałami. Dziś na uczelni funkcjonuje 11 wydziałów, a kadrę naukowo-dydaktyczną tworzy ponad 1700 nauczycieli akademickich. W grudniu 1970 roku liczba studentów Uniwersytetu Gdańskiego nie przekraczała 10 tysięcy (dokładnie  9382 studentów), a obecnie, łącznie ze studentami studiów doktoranckich i słuchaczami studiów podyplomowych,  jest ich ponad 30 tysięcy. W 1970 roku na studenci UG kształcili się na kilkunastu kierunkach, dziś na UG reprezentowane są niemal wszystkie dziedziny akademickie, a studenci kształcą się na 69 kierunkach studiów w zakresie ponad 200 specjalności

Uroczyste – posiedzenie Senatu Uniwersytetu Gdańskiego z okazji 45.rocznicy powołania uczelni odbędzie się 20 marca 2015 roku o godz. 11.00 w Auli im prof. Mariana Cieślaka na Wydziale Prawa i Administracji UG (Kampus w Gdańsku Oliwie, ul. Bażyńskiego 6).

Zapraszamy!

W jubileuszu 45-lecia Uniwersytetu Gdańskiego udział wezmą pomorscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz Rzeczpospolitej Polskiej, w tym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, dyplomaci, przedstawiciele władz kościelnych, rektorzy uczelni polskich, przedstawiciele instytucji naukowych, biznesu, mediów oraz społeczność akademicka Uniwersytetu Gdańskiego. Uroczystość poprowadzi JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Bernard Lammek.

Tradycyjnie w czasie Święta UG zostaną wręczone Nagrody Nauczyciela Roku im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza dla najlepszych nauczycieli akademickich Uniwersytetu Gdańskiego, dydaktyków cieszących się szacunkiem i uznaniem całej społeczności akademickiej. Laureatami tegorocznych nagród zostali: prof. dr hab. inż. Jerzy Błażejowski (Wydział Chemii UG), dr Urszula Patocka-Sigłowy (Wydział Filologiczny UG), dr Piotr Arłukowicz - (Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UG).

Wręczone zostaną również Medale Uniwersytetu Gdańskiego a pracownicy UG odbiorą  państwowe odznaczenia: złote, srebrne i brązowe krzyże zasługi oraz medale za długoletnią służbę.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski odbierze prof. Jerzy Błażejowski.

Uroczystość uświetni koncert  znakomitego Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego pod dyrekcją prof. Marcina Tomczaka.

Z okazji jubileuszu 45-lecia Uniwersytetu Gdańskiego odbędą się także wydarzenia towarzyszące:

• Galowy koncert z okazji rocznicy powołania uczelni, który zaplanowano w Polskiej Filharmonii Bałtyckiego w Sali Koncertowej na Ołowiance – 19 marca 2015 roku o godz. 18.00. W programie – znane arie i utwory z oper i operetek w wykonaniu artystów, Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej a także Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego i z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca UG Jantar
  • Zjazd Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) z udziałem rektorów uniwersytetów polskich, który odbywa się w dniach 18-20 marca 2015 roku.
  • Największe w regionie pomorskim edukacyjne Targi AKADEMIA,  które w tym roku będą miały miejsce w dniach 30-31 marca 2015 roku na Wydziale Prawa i Administracji UG. Program i szczegółowe informacje na temat targów: http://www.ug.edu.pl/akademia/

Komitet Honorowy Obchodów 45 Rocznicy Powołania Uniwersytetu Gdańskiego

Przewodniczący: Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz

1. Wojewoda Pomorski Ryszard Stachurski