fbpx Współpraca UG z uczelniami chińskimi | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Współpraca UG z uczelniami chińskimi

W dniach 28.03 – 2 04.2015 roku delegacja Uniwersytetu Gdańskiego w składzie: prof. UG dr hab. Anna Machnikowska - Prorektor ds. Kształcenia, prof. dr hab. Mirosław Szreder - Prorektor ds. Rozwoju i Finansów, prof. UG dr hab. Jakub Stelina - Dziekan Wydziału Prawa i Administracji oraz prof. dr hab. Piotr Stepnowski - Dziekan Wydziału Chemii, prof. dr hab. Wu Lan - Kierownik kierunku Sinologia odwiedziła cztery chińskie uczelnie w celu rozszerzenia dotychczasowej współpracy oraz podpisania nowych umów dotyczących wymiany studentów i pracowników naukowych.

Z Uniwersytetem Nauk Politycznych i Prawnych w Szanghaju zawarto umowę o dwustronnej współpracy pomiędzy oboma uczelniami, obejmującej w szczególności Wydział Prawa i Administracji, a także Wydział Ekonomiczny, Wydział Zarządzania oraz Wydział Nauk Społecznych. W toku prowadzonych rozmów obie strony zapewniły o woli pogłębienia partnerstwa w zakresie wymiany studentów, doktorantów i pracowników. Dodatkowo gdańscy studenci udający się na wymianę  będą mogli korzystać z dostępnych funduszy rządowych wspierających program współpracy ChRL z krajami Europy Środkowej i Wschodniej.

Wizyta w Uniwersytecie w Harbinie, z którym UG podpisał umowę w 2009 roku, miała na celu przedstawienie stronie chińskiej rozszerzonej oferty nowych przedmiotów z zakresu zarządzania i ekonomii oraz dalsze uszczegółowienie zasad współpracy przy prowadzeniu kierunku Polonistyka. Dodatkowo zaproponowano rozszerzenie dotychczasowych form partnerstwa o współpracę z Wydziałami Prawa i Administracji oraz Chemii. Delegacja spotkała się także z nauczycielami akademickimi z kierunku Polonistyka, którym przekazano materiały dydaktyczne przygotowane przez pracowników UG.

Z kolei w Pekinie, delegacja odbyła spotkanie z władzami jednej z największych uczelni chińskich – Pekińskiego Instytutu Technologii, podczas którego omówiono dotychczasową współpracę w obszarze działalności dydaktycznej i naukowej, proponując włączenie do niej kolejnych wydziałów UG. Uzgodniono także formułę staży doktoranckich, które mają się rozpocząć od przyszłego roku akademickiego. W wyniku ustaleń zaproponowano także, aby już w najbliższym roku akademickim odbyły się pierwsze wzajemne wizyty nauczycieli akademickich w ramach bloków wykładowych w obszarze nauk chemicznych oraz nauk prawnych.

Ostatnim punktem wizyty było spotkanie w Uniwersytecie CYU (Chinese Youth University) w Pekinie, podczas którego  podpisano umowę wykonawczą w sprawie uruchomienia Instytutu Konfucjusza w Uniwersytecie Gdańskim, a także przedyskutowano kwestie uroczystej inauguracji działalności Instytutu planowanej na początek września br.
Delegacja UG w Chinach
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Krzysztof Klinkosz