fbpx Miejska debata o migracjach | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Miejska debata o migracjach

Miejska debata o migracjach

Informacja Organizatorów

MIEJSKA DEBATA O MIGRACJACH:

„Od niewidzialnych imigrantów do uchodźców z Afryki i Syrii”

29.06 17.00-20.00

Temat migracji, a zwłaszcza uchodźstwa, jest ostatnio bardzo szeroko dyskutowany. Wyzwanie związane z uchodźcami z Syrii oraz państw afrykańskich „spada” na społeczności lokalne dość nagle, nie poprzedzone debatą o globalnym zjawisku, jakim są migracje. A przecież wszyscy jesteśmy jego uczestnikami: granice są otwarte (dla niektórych), miliony Polaków wyjechały w świat, setki tysięcy cudzoziemców zamieszkały w Polsce. Czy zauważyliśmy ten proces? Imigracja jest zjawiskiem miejskim, nawet sąsiedzkim – imigranci mieszkają przecież w miastach i stają się naszymi sąsiadami. Czy zauważyliśmy ten fakt? Czy znamy naszych sąsiadów i – co ważniejsze – czy chcemy poznać? Dlaczego tak, dlaczego nie?

Spotkanie składa się z dwóch części:

Pierwszą otworzą trzy głosy: dyrektora ECS, Basila Kerskiego, profesora UG, socjolog Cezarego Obracht-Prondzyńskiego oraz prezesa Fundacji Ocalenie z Warszawy, która od 15 lat wspiera i integruje imigrantów, w tym uchodźców – Piotra Bystrianina. Następnie przejdziemy do otwartej dyskusji.

Druga część spotkania to prezentacja doświadczeń Polski na obszarze migracji: jak wielu imigrantów i uchodźców przyjęliśmy w ostatnich latach? Jak ich integrowano? Jakie są sukcesy, jakie wyzwania? Jak przeciwdziałać konfliktom na tle etnicznym i wyznaniowym? Co warto robić jako społeczność przyjmująca? Po prezentacji krótka dyskusja.

Miejska debata o migracjach
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Iwona Kuklińska