fbpx Otwarcie Instytutu Konfucjusza na Uniwersytecie Gdańskim | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Otwarcie Instytutu Konfucjusza na Uniwersytecie Gdańskim

W nowym roku akademickim 2015/2016 na Uniwersytecie Gdańskim działalność rozpocznie Instytut Konfucjusza. Powstał po kilku latach starań i tym samym Gdańsk dołączył do elitarnego grona czterech miast w Polsce – Instytut Konfucjusza przy UG jest piąty – prowadzących Instytuty Konfucjusza. Ich głównym zadaniem jest promocja szeroko rozumianej kultury chińskiej i języka chińskiego.

Starania o powołanie Instytutu Konfucjusza na Uniwersytecie Gdańskim trwały od 2009 roku. Dzięki aktywnej współpracy UG z chińskimi uczelniami, instytucjami oraz przedsiębiorstwami w zakresie badań naukowych i kształcenia tę ideę udało się zrealizować. W kwietniu 2014 roku w Chinach została podpisana umowa, na mocy której Uniwersytet Gdański wspólnie z China Youth University of Political Studies prowadzi piąty Instytut Konfucjusza w Polsce. Powołanie Instytutu jest dopełnieniem dotychczasowej współpracy UG z Chinami – łącznie to 13 umów o współpracy, wymiana studencka, doktorantów,  nauczycieli akademickich, powołanie sinologii, prowadzenie filologii polskiej dla studentów chińskich na chińskich uczelniach, a także kilkadziesiąt sympozjów, konferencji, spotkań i imprez promujących kulturę i język chiński.

Uroczyste otwarcie Instytutu Konfucjusza na Uniwersytecie Gdańskim  rozpocznie się 21 września o godz. 10.30, ale swoją działalność placówka rozpoczęła już 7 września. Instytut Konfucjusza na UG będzie zajmował się szeroko rozumianą promocją języka i kultury chińskiej na Pomorzu, będzie to także wsparcie dla prowadzonej na Uniwersytecie Gdańskim sinologii. Będą to przede wszystkim: nauka języka chińskiego, certyfikowane kursy, zajęcia, spotkania i wystawy przybliżające kulturę i zwyczaje Chin, spotkania, wystawy. Najlepsi spośród uczniów będą mogli ubiegać się o wyjazd do Chin w ramach stypendiów konfucjańskich. Oferta  Instytutu Konfucjusza na UG  przeznaczona  dla wszystkich zainteresowanych.

Instytut Konfucjusza w Gdańsku mieści się na ul. Bażyńskiego 1a w kampusie UG w Gdańsku Oliwie (w budynku dawnego rektoratu). Ofertę zajęć w nadchodzącym semestrze można znaleźć na stronie: http://ug.edu.pl/pracownicy/strony_jednostek/instytut_konfucjusza/oferta

Instytuty Konfucjusza powoływane są przez Chińskie Państwowe Biuro Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego (Hanban). Pierwsza pilotażowa instytucja tego typu powstała w 2004 roku w Taszkiencie w Uzbekistanie, a pierwszy IK został utworzony w 2004 roku w Seulu. W Polsce pierwszy Instytut Konfucjusza powołano w 2006 roku przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie (łącznie z Instytutem Konfucjusza przy UG) jest ich pięć: działają w Opolu przy Politechnice Opolskiej, w Poznaniu przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza, Wrocławiu na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Gdańsku na Uniwersytecie Gdańskim. Idea powoływania instytutów konfucjusza wzięła się z chęci przełamywania stereotypów dotyczących niemożliwości nauczenia się trudnego języka chińskiego,  a ich działalność koncentruje się na szeroko rozumianej promocji języka i kultury chińskiej.

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Iwona Kuklińska