fbpx Współpraca Uniwersytetu Gdańskiego z Chinami | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Współpraca Uniwersytetu Gdańskiego z Chinami

Uniwersytet Gdański stał się najważniejszym ośrodkiem naukowo-badawczym w północnej Polsce w zakresie współpracy dotyczącej kształcenia, badań naukowych i realizacji wielu projektów kulturalnych związanych z Chinami.

W ramach dwustronnych umów, obejmujących badania naukowe, wymianę studencką oraz praktyki i staże Uniwersytet Gdański  współpracuje z najważniejszymi chińskimi uczelniami, takimi jak China Youth University of Political Sciences,  Uniwersytet Nauk Politycznych i Prawnych w Szanghaju, Pekiński Instytut Technologii, Pekiński Uniwersytet Języków Obcych, Uniwersytet  w Harbinie czy Jiangsu University (łącznie to 13 umów, a współpraca ta obejmuje w szczególności wydziały Prawa i Administracji, Ekonomiczny, Zarządzania, Nauk Społecznych, Filologiczny, Historyczny i Chemii. W samym tylko 2014 roku ponad 120 studentów, doktorant ów i pracowników naukowo – dydaktycznych UG skorzystało z możliwości wyjazdu do Chin w ramach różnych projektów, stypendiów i wymiany.  Na uczelni  odbywają się  liczne sympozja, konferencje naukowe, wystawy i promocje książek poświęconych tematyce chińskiej.

Jako jedna z nielicznych polskich uczelni Uniwersytet Gdański prowadzi w Chinach filologię polską dla chińskich studentów – są to filologie na Uniwersytecie w Harbinie oraz Uniwersytecie Kantońskim, a od 2016 roku, także pod kierunkiem UG,  uruchomiona zostanie filologia polska  na China Youth University of Political Scienes.

W ramach umowy i osobistych kontaktów intensywnie rozwija się współpraca z Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych, a prof. Yi Lijun z PUJO, która przetłumaczyła na język chiński najważniejsze dzieła literatury polskiej, otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.

Uczelnia kształci  także studentów na kierunku sinologia i są to studia unikatowe w skali kraju – oprócz praktycznej nauki języka chińskiego oraz wiedzy z zakresu historii i kultury Chin, studenci na UG poznają takie dziedziny,  jak nauka o polityce, prawo czy ekonomia, co podnosi ich kwalifikacje i zwiększa szanse na rynku pracy (warto przypomnieć, że sinologia na UG otrzymała wsparcie Hanbanu, Chińskiego Krajowego Urzędu do Nauczania Chińskiego Jako Języka Obcego,  w postaci finansowania lektorów języka chińskiego i materiałów dydaktycznych). Wszyscy  studenci sinologii odbywają się na uczelniach chińskich roczne praktyki językowo – kulturowe.

Ale także studenci z Chin przyjeżdżają na Uniwersytet Gdański – obecnie jest to około 30 studentów, w większości na kierunku International Business.

W zakresie staży i praktyk studenckich Uniwersytet Gdański współpracuje z największymi chińskimi przedsiębiorstwami w Polsce, takimi jak HuaWei czy Chipolbrock

Co roku na Uniwersytecie Gdańskim odbywają się obchody Chińskiego Nowego Roku, organizowane wspólnie przez polskich i chińskich studentów pod okiem prof. Wu Lan, kierownika Pracowni Sinologii na Wydziale Filologicznym UG we współpracy z Centrum Studiów Azji Wschodniej UG., Instytutem Konfucjusza na UG i  Konsultantem Generalnym ChRL w Gdańsku.

W kwietniu 2015 roku uczelnia podpisała umowę wykonawczą z China Youth University of Political Sciences w sprawie uruchomienia Instytutu Konfucjusza w Uniwersytecie Gdańskim. Powołanie Instytutu jest dopełnieniem dotychczasowej współpracy UG z Chinami w zakresie projektów naukowych, kulturalnych oraz kształcenia.

Współpracę z chińskimi uczelniami i instytucjami koordynuje na Uniwersytecie Gdańskim prof. Józef Arno Włodarski Prorektor ds. Studenckich UG.

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego