fbpx Model jeziora Malawi na Wydziale Biologii UG | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Model jeziora Malawi na Wydziale Biologii UG

W budynku Wydziału Biologii UG powstaje jedno z największych w Polsce akwariów biotopowych. W zbiorniku o objętości ponad 7 tys. litrów zostaną stworzone warunki wiernie odzwierciedlające biotop afrykańskiego jeziora Malawi.

Malawi jest jeziorem o białym, żwirowo-piaszczystym podłożu otoczonym przez jasne skały występujące również na dnie zbiornika. W toni wodnej, praktycznie pozbawionej roślinności, żyje około 600 endemicznych gatunków ryb pielęgnicowatych będących kluczowym przykładem specjalizacji ewolucyjnej. Są wśród nich zarówno zjadacze unoszącego się w wodzie fitoplanktonu, odsiewanego precyzyjnie na grabkach skrzelowych, jak również ryby odżywiające się glonami porastającymi przybrzeżne skały. Te drugie przez tubylców nazywane są "Mbuna kunwa", co dosłownie oznacza "gryzący kamienie".

Z uwagi na bogactwo endemicznych taksonów, Jezioro Malawi (dawniej Niasa) wpisano w 1984 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Prace nad budową i zarybieniem zbiornika w budynku Wydziału Biologii potrwają do połowy stycznia 2016 roku.

Budowa akwarium została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

budowa akwariumWFOŚiGW w Gdańsku
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski