fbpx Profesor Józef Włodarski odznaczony medalem Chana Dżelal Ed Dina | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Profesor Józef Włodarski odznaczony medalem Chana Dżelal Ed Dina

Profesor Józef Włodarski odebrał 15 marca 2016 r. w Europejskim Centrum Solidarności medal Chana Dżelal Ed Dina nadany na wniosek Narodowego Centrum Kultury Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej im. Leona Mirzy Kryczyńskiego.

Prof. UG dr hab. Józef Włodarski – pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego, Prorektor ds. Studenckich (2-ga kadencja) współpracuje z Centrum Kultury Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, sprawuje opiekę nad studentami pochodzenia tatarskiego studiującym na UG.

Prof. Włodarski specjalizuje się w historii nowożytnej powszechnej XVI – XVII wieku (prussica – militaria Dalekiego Wschodu – Mongolia, Chiny, Japonia).

Autor książek i artykułów naukowych poświęconych Mongołom i Tatarom, takich jak:

• Historia Dżoczi – syna Czyngis-Chana, Gdańsk, 1997
  • Uwagi o taktyce Mongolskiej i udziale Tatarów w bitwie pod Grunwaldem. Etos walki Wschodu i Zachodu, w: Azja Wschodnia w oczach Polaków. Wybór tekstów Józefa Włodarskiego z lat 2001 – 2015, red. A. Kamień, K. Zeidler, Gdańsk 2015, s. 207 – 232
  • Stereotyp Tatara w świetle wybranych polskich i ruskich pieśni ludowych, przysłów i porzekadeł z XVI – XVII wieku, w: Tatarzy – Historia i Kultura, sesja naukowa, Szremiawa, 26-27 czerwca 2009, s. 98 – 113.

PDF icon Podziękowanie 462.31 KB
PDF icon Legitymacja378.47 KB