fbpx Badanie wynagrodzeń absolwentów uczelni wyższych | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Badanie wynagrodzeń absolwentów uczelni wyższych

W najnowszym, przygotowanym przez firmę Sedlak&Sedlak, raporcie dotyczącym wynagrodzeń absolwentów uczelni  wyższych, Uniwersytet Gdański znalazł się na drugim miejscu w kategorii „Uniwersytety” z medianą na poziomie 4500 zł. Na początku zestawienia jest Uniwersytet Warszawski.

Jak poinformowali autorzy raportu w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń w 2015 roku wzięło udział 23 002 absolwentów studiów magisterskich tych uczelni. Całkowite przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto połowy z nich było nie mniejsze niż 4 120 PLN.

Badana była tzw. mediana. Uczelnie podzielono na kilka kategorii, zgodnie z podziałem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, co ułatwia porównywanie wyników.

Najwyższą medianę wynagrodzeń wśród absolwentów studiów magisterskich państwowych uniwersytetów w 2015 roku mieli studenci Uniwersytetu Warszawskiego (5 500 PLN). Mediana dla absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego - który znalazł się na drugim miejscu zestawienia - wyniosła 4 500 PLN. Nie mniej niż 4 000 PLN zarabiali przeciętnie magistrowie po: Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Jagiellońskim, UKSW, Uniwersytecie Zielonogórskim, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytecie Szczecińskim.

Już w przeszłości Uniwersytet Gdański notowany był wysoko w innym rankingu firmy Sedlak i Sedlak, dotyczącym  absolwentów zajmujących kierownicze stanowiska w zarządach dużych spółek na polskim rynku. Świadczy to o tym, że wynikiem dobrego wykształcenia naszych absolwentów są nie tylko wysokie przeciętne zarobki, ale także kariery zawodowe odpowiadające aspiracjom naszych byłych studentów.

Raport znajduje się na stronie: wynagrodzenia.pl

Prof. dr hab. Mirosław Szreder, prorektor Uniwersytetu Gdańskiego ds. rozwoju i finansów:

„Wysoka pozycja Uniwersytetu Gdańskiego w tym rankingu jest potwierdzeniem słuszności naszej strategii, której istotę stanowi dbałość o właściwe kierunki i wysoki poziom kształcenia.  Koncentrujemy się na tych obszarach współczesnej gospodarki, w których najwyżej ceni się kompetencje, zdolność sprostania nowym wyzwaniom, elastyczność w codziennym działaniu. Szeroka współpraca naszej uczelni z reprezentantami życia gospodarczego pozwala nam na bieżąco reagować na dokonujące się zmiany w otoczeniu społecznym i ekonomicznym, a nawet przewidywać kształtujące się nowe,  długookresowe trendy. Staramy się nie tylko reagować na zainteresowania absolwentów szkół średnich, ale także zainteresowania te w pewnym stopniu kształtować. Służą temu różne inicjatywy skierowane do młodzieży licealnej, począwszy od gier i konkursów w ramach ubiegłorocznego Roku Matematyki na Pomorzu, a skończywszy na setkach wydarzeń odbywających się w ramach festiwali nauki. Usiłujemy przekonać młodzież do zainteresowania, a także pewnego wysiłku w celu poznania tych dziedzin nauki, które w przyszłości dadzą jej dobrze płatne miejsca pracy i zapewnią ciekawe ścieżki rozwoju zawodowego.

Jednym ze źródeł dobrych zarobków naszych absolwentów jest także intensywny w ostatnich latach rozwój gospodarki Pomorza, a w szczególności Trójmiasta. Nowi inwestorzy, z kraju i z zagranicy, którzy rozpoczęli tu swoją działalność stworzyli tysiące nowych miejsc pracy, skierowanych głównie do dobrze wykształconych młodych ludzi. Płace na większości stanowisk przewyższają średnią krajową, co jest  szczególnie dobrze widoczne w centrach eksperckich wielu firm (np. audytorskich) lun na stanowiskach menadżerskich”.

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski