fbpx Władze Gdańskiego Towarzystwa Naukowego na kadencję 2016-2019 | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Władze Gdańskiego Towarzystwa Naukowego na kadencję 2016-2019

Wybrane zostały władze Gdańskiego Towarzystwa Naukowego na kadencję 2016-2019. Prezesem Zarządu GTN został ponownie prof. Jerzy Błażejowski z Uniwersytetu Gdańskiego.

W czasie Walnego Zebrania członków Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, które odbyło się 12 maja 2016 roku został wybrany skład Zarządu GTN na kadencję 2016-2019. Prezesem Zarządu GTN został wybrany prof. Jerzy Błażejowski z Uniwersytetu Gdańskiego, który będzie sprawował tę funkcję drugą kadencję.  Do sześcioosobowego składu Zarządu wybrani zostali:

• profesor Ryszard Katulski, Politechnika Gdańska, wiceprezes
  • profesor Marek Wesołowski, Gdański Uniwersytet Medyczny, wiceprezes
  • profesor Jerzy Gwizdała, Uniwersytet Gdański,  sekretarz generalny
  • profesor Zygmunt Kitowski – Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, zastępca sekretarza generalnego
  • ks. profesor Grzegorz Szamocki – Gdańskie Seminarium Duchowne i Uniwersytet Gdański, zastępca sekretarza generalnego
  • profesor Kazimierz Darowicki, Politechnika Gdańska, skarbnik.

Wyznaczono także ramowy program działania na nową kadencję. Wśród celów strategicznych są między innymi inspirowanie aktywności wykładowej oraz w zakresie organizacji konferencji i seminariów, kontynuacja dobrych relacji z otoczeniem naukowym, akademickim, gospodarczym i społecznym, wspieranie Klubu Młodych Naukowców, poszerzanie kręgu członków Towarzystwa, czynne uczestnictwo w obchodach: 1050 rocznicy Chrztu Polski, 500 rocznicy Reformacji oraz 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości czy też uruchomienie angielskojęzycznej strony internetowej Towarzystwa.

Gdańskie Towarzystwo Naukowe nawiązuje do wielowiekowych tradycji nauki polskiej w Gdańsku i jest kontynuatorem Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki, działającego w Gdańsku od 1922 roku. Jak stanowi Statut GTN – Celem Towarzystwa jest, w nawiązaniu do potrzeb i tradycji nauki, zapoczątkowywanie i organizowanie prac naukowo-badawczych z różnych dziedzin wiedzy, upowszechnianie wyników badań naukowych, przedstawianie władzom potrzeb i inicjatyw naukowych, rozwijanie życia naukowego regionu, działanie na rzecz wiązania nauki z potrzebami gospodarczymi i społecznymi, popieranie badań naukowych.

Informacje o działalności GTN: http://www.gtn.gda.pl/

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego