fbpx Prof. Jerzy Limon Człowiekiem Roku 2015 „Dziennika Bałtyckiego” | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Prof. Jerzy Limon Człowiekiem Roku 2015 „Dziennika Bałtyckiego”

Profesor Jerzy Limon z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego został uhonorowany tytułem Człowieka Roku 2015 „Dziennika Bałtyckiego”. Nominowano go za stworzenie i prowadzenie dynamicznej i ważnej instytucji kultury na Pomorzu, Teatru Szekspirowskiego.

Profesor Jerzy Limon w ramach podziękowania odczytał napisany przez siebie „Traktat o Człowieku Roku”, który składał się z listy nazwisk osób, które pracują w jego teatrze. – To są osoby, które są „Człowiekiem Roku”. To pracownicy etatowi, którzy sprawili, że ten teatr żyje. Im dedykuję ten zaszczytny tytuł. A siebie ustawiam w roli delegata – mówił odbierając nagrodę. – Nagrodzony został cały zespół. Zespół zgrany, utalentowany, oddany, zaangażowany w to co robi. Ci ludzi nie pracują dlatego, że mają etat i pensję. Oni kochają to, co robią. Dla zespołu ta nagroda jest uznaniem za włożony wysiłek. Bardzo się cieszę, że nasza praca została zauważona. Bo prowadzenie teatru jest naprawdę nie lada sztuką, nie tylko od strony finansowej, organizacyjnej, ale i od strony technicznej. Przyjeżdżają do nas przedstawienia o rozmaitych wymaganiach technicznych – dodał.

Profesor Jerzy Limon jest anglistą, pisarzem, teatrologiem i tłumaczem. Członek korespondent krajowy PAU, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i ZAiKSu oraz rozmaitych towarzystw naukowych. Stypendysta Humboldta i wielu innych fundacji. Jest współtwórcą i prezesem Fundacji Theatrum Gedanense. Dzięki niezwykłemu uporowi, konsekwencji oraz wsparciu wielu życzliwych osób doprowadził do powstania w Gdańsku wyjątkowego Teatru Szekspirowskiego. Z Uniwersytetem Gdańskim jest związany od 1980 roku, wykłada w języku polskim i angielskim, jest współtwórcą kierunku zarządzanie instytucjami artystycznymi, obecnie jest kierownikiem Katedry Sztuk Scenicznych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Autor wielu książek i artykułów naukowych, za które był wielokrotnie nagradzany.

Wręczenie statuetki odbyło się 6 czerwca 2016 roku w Teatrze Szekspirowskim w czasie gali z okazji 71. urodzin „Dziennika Bałtyckiego”.

Człowiek Roku to najważniejsza nagroda „Dziennika Bałtyckiego” i najbardziej prestiżowy tytuł, który od 2001 roku przyznaje 18-osobowa kapituła złożona z przedstawicieli świata nauki, kultury, biznesu, samorządu i mediów. Tytuł Człowieka Roku „Dziennika Bałtyckiego” zostaje przyznawany osobie, której zaangażowanie w życie regionu i dokonania w minionym roku przyczyniły się do rozsławienia Pomorza, a jej kompetencje, prawość i uczciwość powodują, iż jest wzorem do naśladowania.

Zespół prasowy UG

Prof. Limon