fbpx Zapraszamy na spacer pod finwalem! | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Zapraszamy na spacer pod finwalem!

Z radością informujemy, że na Wydziale Biologii UG zakończyły się prace nad montażem szkieletu płetwala zwyczajnego, zwanego finwalem, drugiego pod względem wielkości ssaka na Ziemi. Kościec tego zwierzęcia ma masę blisko 1000 kg i mierzy 17 m długości. Został wypożyczony na 10 lat z Muzeum Morza w Stralsundzie (Niemcy).

Prace montażowe rozpoczęły się od konserwacji kości, które następnie zostały zainstalowane na specjalnie przygotowanej metalowej konstrukcji, a w końcu zawieszone na wysokości pierwszego piętra holu głównego.

Główną rolę w całej akcji odegrał pan dr Zbigniew Zawada, który nie pierwszy raz gościł na naszym wydziale. Warto przypomnieć, że dzięki niemu wydział wzbogacił się o cieszącą się dużym zainteresowaniem ekspozycję szkieletów dużych ssaków w skrzydle A oraz C. Znaczącego wsparcia przy montażu finwala udzielili: pani mgr Martyna Jankowska-Jarek oraz pan mgr Konrad Bidziński - doktoranci z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Wydziału Biologii UG.

Całkiem niedawno nasz finwal "wystąpił" na Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Teriologicznej, która odbyła się we Wrocławiu, w dniach 26-29 maja 2016 r.

Film na YouTube [5:21] (autor: Krzysztof Warzała)

Abstrakt referatu pt. "Anatomia układu kostnego i montaż szkieletu płetwala zwyczajnego Balaenoptera physalus (L.)"

Konrad Bidziński, Martyna Jankowska-Jarek, Zbigniew Zawada

Płetwal zwyczajny, zwyczajowo nazywany finwalem, jest przedstawicielem fiszbinowców (Mysticeti) – kladu w obrębie podrzędu waleni (Cetacea). Jest drugim co do wielkości ssakiem na Ziemi spotykanym we wszystkich wodach oceanicznych, jednakże jest to gatunek zagrożony wyginięciem -­ według IUCN posiada kategorię EN (zagrożony).

Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego pozyskał w 2016 roku niekompletny szkielet płetwala zwyczajnego z Ozeaneum w Stralsundzie - brakowało elementów dłoni koniczyn przednich. Szkielet ma stać się eksponatem w holu głównym Wydziału Biologii UG. Pozyskanie i kompleksowa praca nad szkieletem walenia daje możliwości szczegółowego poznania anatomii układu kostnego tego wyjątkowego morskiego ssaka. Pozyskany szkielet został wypreparowany przez pracowników Ozeaneum w Stralsundzie kilkanaście lat temu i dotychczas nie był eksponowany. Na szkielet składa się około 110 elementów układu kostnego, w tym zachowane obydwie kości biodrowe z obręczy miednicznej. Na uwagę zasługuje wynosząca 17 m długość całkowita szkieletu (z czego 3,5 m przypada na czaszkę) oraz dobrze zachowane fiszbiny.

Analizując szkielet możemy stwierdzić, że osobnik ten nie był w pełni dorosły, o czym świadczą niezrośnięte z trzonem kręgów nasady bliższe i dalsze, jak również niezrośnięte nasady kości przedramienia. Prace montażowe związane były z konserwacją kości, a także montażem na metalowej konstrukcji i zawieszeniem ich na wysokości pierwszego piętra holu w budynku Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Film na YouTube [5:21] (autor: Krzysztof Warzała)

Zapraszamy do galerii zdjęć
fot. Piotr Rutkowski, Krzysztof Warzała