fbpx Dlaczego wyznawcy islamu stają się terrorystami? | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Dlaczego wyznawcy islamu stają się terrorystami?

Wieczorem 14 lipca 2016 r. rozpędzona ciężarówka wjechała w Nicei w tłum świętujący rocznicę zburzenia Bastylii – święto narodowe Francji. Kierowca zrobił to rozmyślnie, zabijając prawie 90 osób i ciężko raniąc dziesiątki innych. Co go pchnęło do tego makabrycznego czynu? Dlaczego postanowił zabić zupełnie sobie nie znanych ludzi – dzieci, kobiety, mężczyzn? Według wstępnych ustaleń to ideologia wywodząca się z jednej z czterech najważniejszych religii na świecie – islamu.

Dlaczego islam stał się podstawą ideologii terrorystów, którzy obecnie praktycznie codziennie przeprowadzają gdzieś na świecie zamachy, w których giną przypadkowi ludzie – także (a może nawet przede wszystkim) wyznawcy islamu? Co możemy zrobić, żeby się przed tym zagrożeniem uchronić? Czy można coś zrobić, żeby kolejni młodzi ludzie nie zasilali szeregów terrorystów? Na te pytania odpowiada w wywiadzie dla Radia MORS dr Zbigniew Landowski, badacz dziejów islamskiej myśli politycznej z Zakładu Historii Najnowszej Powszechnej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego.

Źródło: Radio MORS

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski