fbpx Udział Uniwersytetu Gdańskiego w I Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej „Zdolni z Pomorza” | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Jesteś tutaj

Najzdolniejsza młodzież z Pomorza, w tym laureaci i finaliści konkursów oraz olimpiad przedmiotowych, uczestniczyła w pierwszej Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej pod tytułem „Sztuczna inteligencja – nadzieje, wyzwania, perspektywy”.  Udział w niej wzięła również nasza uczelnia.

Gospodarzem konferencji, która odbyła się w sobotę, 18 października 2017 roku z inicjatywy Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, była Politechnika Gdańska.

Wykład inaugurujący wygłosił prof. dr hab. inż. Krzysztof Goczyła. prof. zw. PG.

Dalsza część konferencji przebiegała w formie paneli tematycznych, nawiązujących do zagadnienia sztucznej inteligencji w odniesieniu do pięciu dziedzin nauki: fizyki, informatyki, biologii, chemii i kompetencji społecznych.

Każdy z paneli rozpoczynał wykład naukowy specjalisty w danej dziedzinie nauki połączony z dyskusją ze słuchaczami. Następnie w ramach każdego z paneli zostało wygłoszonych po sześć referatów uczniowskich.

Część dotyczącą kompetencji społecznych poprowadził dr Grzegorz Stunża, pracownik naukowy Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego z Pracowni Edukacji Medialnej w Instytucie Pedagogiki, który wygłosił wykład pod tytułem: „Niepewna przyszłość. Społeczne skutki rozwoju sztucznej inteligencji i rzeczywistości rozszerzonej”.

Wystąpienie poświęcone było zarysowaniu potencjalnych społecznych skutków wywołanych przez upowszechnienie stosowania sztucznej inteligencji, ale również szerokiego korzystania z narzędzi rozszerzających rzeczywistość. Prelegent wyjaśnił mi.in. jakie zmiany w relacjach międzyludzkich spowoduje korzystanie ze sztucznej inteligencji, podjął się również udzielenia odpowiedzi na pytania - na ile boty okażą się niezbędne w interakcjach między ludźmi, a także między ludźmi i instytucjami oraz organizacjami, czy i w jaki sposób na styku sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości będziemy musieli egzekwować nowe zasady komunikowania, dostępu do informacji i regulować ingerowanie oraz używanie nowych technologii w życiu jednostek i społeczeństw.

W przerwie między referatami na stoikach edukacyjnych na Dziedzińcu Heweliusza dla przybyłych na konferencję ok. 300 uczniów przygotowano pokazy kół naukowych trójmiejskich uczelni a także instytucji naukowych biorących udział w konferencji.

Na stoisku UG zaprezentowało się studenckie koło naukowego ROBOMANIACS z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki. Przedstawiciele Koła zaprezentowali zbudowanego przez nich robota "Stefana", czyli zdalnie sterowaną za pomocą komputera zabawkową koparkę z funkcją przekazywania obrazu w czasie rzeczywistym, a także roboty zbudowane z zestawów LEGO Mindstorms, których programowanie odbywa się w Javie oraz autorski projekt frezarki 2D.

Celem pokazów było przybliżenie zainteresowanym osobom podstaw budowy i programowania robotów.

Zorganizowana konferencja była jednym z wydarzeń realizowanego od 2016 roku przez Samorząd Województwa Pomorskiego projektu „Zdolni z Pomorza”, którego Uniwersytet Gdański jest współuczestnikiem.

Konferencja uczniowska „Sztuczna inteligencja – nadzieje, wyzwania, perspektywy"

„Sztuczna inteligencja – nadzieje, wyzwania, perspektywy"„Sztuczna inteligencja – nadzieje, wyzwania, perspektywy"„Sztuczna inteligencja – nadzieje, wyzwania, perspektywy"„Sztuczna inteligencja – nadzieje, wyzwania, perspektywy"„Sztuczna inteligencja – nadzieje, wyzwania, perspektywy"„Sztuczna inteligencja – nadzieje, wyzwania, perspektywy"
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Justyna Sikorska
Treść wprowadzona przez: Justyna Sikorska