fbpx Finał Olimpiady Wiedzy o Laureatach Pokojowej Nagrody Nobla | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Finał Olimpiady Wiedzy o Laureatach Pokojowej Nagrody Nobla

- Na świecie jest tak dużo złego wynikającego z podziałów, że jeszcze długo taka nagroda będzie potrzebna – powiedział były Prezydent Lech Wałęsa podczas uroczystego otwarcia finału tegorocznej Olimpiady Wiedzy o Laureatach Pokojowej Nagrody Nobla.

Konkurs składał się z trzech etapów na przestrzeni których, systematycznie wyłaniali się kandydaci do wygranej 2017. Aby z sukcesem przejść kolejne eliminacje, uczestnicy musieli wykazać się widzą m.in. na temat wszelkich form walki o prawa człowieka prowadzonej przez Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Finał odbył się w minioną sobotę (25 listopada 2017 r.) w Uniwersytecie Gdańskim na Wydziale Historycznym. Po eliminacjach centralnych w postaci testu na uczestników trzeciego etapu czekał finał ustny.

Pierwsze miejsce zajął Jan Pabisiak (XII LO Wrocław), drugie Mateusz Romańczuk (V LO w Bielsko-Białej), a trzecie Jakub Czuba (II LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu). Jedną z nagród dla laureatów i ich opiekunów był bilet do Oslo.

Wyróżnienia otrzymało siedmiu finalistów: Radosław Musiał (II LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu), Wojciech Rynn (I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju), Michał Gwardyński (XII LO Wrocław), Sebastian Mrówczyński (II LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu), Mateusz Stoparek (I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie), Bartłomiej Kiszka (I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu), Filip Kaczmarzyk (I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie).

Zarówno status laureata jaki i status finalisty wiąże się z prawem do przyjęcia na Uniwersytet Gdański na kierunki historia oraz politologia z pominięciem postępowania rekrutacyjnego.

- Bardzo mi zależy abyście to właśnie Wy odnieśli sukces. Moje pokolenie zburzyło niedobry porządek świata – zbudowanie nowego zostawiamy Wam. Nie trzeba dużo. Trzeba się jedynie zaangażować – powiedział do uczestników były prezydent Lech Wałęsa.

Współorganizatorami olimpiady są: Uniwersytet Gdański, Fundacja im. Lecha Wałęsy i Gmina Czersk, która była także inicjatorem wydarzenia. Patronat honorowy objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, były Prezydent RP, Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Lech Wałęsa, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Konsul Honorowy Szwecji w Gdańsku Magdalena Pramfelt.

Wyniki poszczególnych etapów, więcej informacji o olimpiadzie i jej organizatorach jak i uczestnikach można znaleźć na stronie konkursu.

Agnieszka Malinowska

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Sebastian Zaborowski