fbpx Dziekan Wydziału Oceanografii i Geografii w Radiu UG MORS | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Dziekan Wydziału Oceanografii i Geografii w Radiu UG MORS

Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego wyróżnia się Stacją Morską w Helu i najnowocześniejszym polskim statkiem badawczym – Oceanografem. Nie są to jednak jedyne atuty wydziału, który w bieżącej parametryzacji uzyskał ocenę A. Opowiada o nich w Radiu MORS dziekan dr hab. Waldemar Surosz, profesor nadzwyczajny. Audycja Godzina Dziekańska jest emitowana w środę, 29 listopada 2017 r. o godzinie 11.00 i w piątek, 1 grudnia 2017 r. o godzinie 13.00.

- Studia oceanograficzne kształcą bardzo wszechstronnie – mówi prof. UG Waldemar Surosz. - Kształci się tu na dobrym poziomie matematyki, fizyki, geologii, biologii, chemii. Duży nacisk kładziemy także na nowoczesne metody i narzędzia, którymi później posługują się nasi absolwenci. Bardzo dobrze są wykształceni w posługiwaniu się ale i tworzeniu oprogramowania. Mamy też wydziałowe centrum Geograficznych Systemów Informacji, które jest wspaniałym narzędziem nie tylko dla geografów, ale dla wszystkich osób zajmujących się jakimkolwiek mapowaniem zjawisk społecznych i przyrodniczych. Mamy też studia podyplomowe w tym zakresie, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem i mają świetną renomę w Polsce. Nasi absolwenci znajdują zatrudnienie nie tylko w firmach związanych z gospodarką morską. Dużo osób pracuje w edukacji, administracji terenowej, w przeróżnych laboratoriach. Mamy też absolwentkę, która wcześniej zdobywała tytuły mistrzowskie w szybownictwie, a dzisiaj pilotuje Dreamlinery, a inny kolega pracuje jako kontroler ruchu lotniczego na lotnisku w Rębiechowie.

Dziekan Wydziału Oceanografii i Geografii opowiedział też o możliwościach jakie daje studentom i pracownikom wydziału nowy statek badawczy o pozyskiwanym finansowaniu na praktyki dla studentów oraz oczywiście o swoich badaniach dotyczących sinic, które są wakacyjnym utrapieniem turystów przyjeżdżających nad Zatokę Gdańską, a o których wzmianki pojawiły się w prawdopodobnie pierwszym tekście naukowym dotyczącym Pomorza z XVII wieku. Zachęcamy do wysłuchania wywiadu i dowiedzenia się więcej. Przypominamy, emisja wywiadu w środę po aktualnościach Radia UG MORS o godzinie 11.00 i w piątek po godzinie 13.00.

Maciej Goniszewski

Surosz