fbpx Absolwentka UG nowym ministrem finansów | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Absolwentka UG nowym ministrem finansów

9 stycznia 2017 r. ogłoszono nowy skład rządu, kierowanego przez premiera Mateusza Morawieckiego. Na liście nowych ministrów znalazła się 43-letnia Teresa Czerwińska - naukowiec, ekspert i praktyk, związana z rynkami finansowymi. Świeżo upieczona minister finansów jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego i przez wiele lat była zatrudniona w trzech trójmiejskich uczelniach.

Teresa Czerwińska - z domu Tumanowska - urodziła się 7 września 1974 r. w Dyneburgu na Łotwie, wchodzącej wówczas w skład Związku Radzieckiego. Przed II wojną światową tuż obok miasta przebiegała granica II Rzeczypospolitej. Po ukończeniu szkoły średniej przyjechała do ojczyzny i podjęła studia na Wydziale Nauk Społecznych oraz na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

W 2000 roku obroniła na macierzystej uczelni rozprawę doktorską zatytułowaną "Działalność lokacyjna towarzystw ubezpieczeniowych na rynku kapitałowym w Polsce". W 2010 roku, również na Wydziale Zarządzania UG, uzyskała stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. "Polityka inwestycyjna instytucji ubezpieczeniowych - istota, uwarunkowania, instrumenty". Już rok później, tj. w 2011 roku, została natomiast profesorem Uniwersytetu Warszawskiego z dyscypliny finansów.

Naukowiec i praktyk z bogatym doświadczeniem

Zdobywanie kolejnych szczebli naukowej kariery to niejedyne związki nowej minister finansów z Trójmiastem. Czerwińska przez blisko dekadę była zatrudniona w trzech tutejszych uczelniach: Uniwersytecie Gdańskim (dokładnie w Katedrze Inwestycji i Nieruchomości Wydziału Zarządzania), Wyższej Szkole Finansów i Rachunkowości w Sopocie oraz Sopockiej Szkole Wyższej.

Warto również wspomnieć, że w kadencji 2015-2018 pełni funkcję sekretarza Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk. Jej kariera naukowa zaowocowała wydaniem wielu publikacji naukowych w zakresie zarządzania finansami, inwestycji, ubezpieczeń oraz analizy ryzyka instytucji finansowych.

Czerwińska jest jednak nie tylko teoretykiem w dziedzinie finansów, ale również praktykiem z wieloletnim doświadczeniem. Na jej doświadczenie zawodowe składa się m.in. praca w Urzędzie Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych oraz zasiadanie w organach nadzorczych wielu instytucji finansowych. Nowa minister finansów występowała również niejednokrotnie przed sądem jako biegły sądowy.

Dwukrotny wiceminister w rządzie PIS

Do wielkiej polityki Czerwińska weszła po wygranej Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku. Od grudnia 2015 do czerwca 2017 była podsekretarzem stanu - czyli wiceministrem - w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na początku czerwca 2017 roku przeszła na tożsame stanowisko w Ministerstwie Finansów. Jako wiceminister finansów przygotowała projekt budżetu na rok 2018. W wywiadach podkreślała, że to budżet "odpowiedzialny, prorozwojowy, ale też tworzący przestrzeń na programy prospołeczne rządu".

We wtorek prezydent Andrzej Duda powołał ją na urząd ministra finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego. Na stanowisku zastąpiła swojego pryncypała, który do dziś był również szefem tego resortu.

Prywatnie nowa minister finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego jest mężatką i ma jedną córkę. W jej biogramie dostępnym na stronie ministerstwa można przeczytać, że jest wielką miłośniczką teatru i muzyki klasycznej.

Rafał Borowski

Źródło: trojmiasto.pl