fbpx Wystawa TŁA / BACKGROUNDS: Alicja Karska i Aleksandra Went | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Wystawa TŁA / BACKGROUNDS: Alicja Karska i Aleksandra Went

TŁA / BACKGROUNDS: Alicja Karska i Aleksandra Went

Wystawa w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego (Gdańsk-Oliwa, ul. Wita Stwosza 53).

• otwarcie I - 19 stycznia 2018, piątek, godz. 12.oo
  • otwarcie II - 19 stycznia 2018, piątek, godz. 18.oo

Przekrojowa wystawa prac Alicji Karskiej i Aleksandry Went ma za cel zaprezentowanie i przede wszystkim, stworzenie nowych prac, których źródłem jest medytacja nad pamięcią, zanikaniem, ulotnością, przefiltrowanych przez pryzmat najstarszego nośnika wiedzy i pamięci – książki. W prezentowanych tu pracach to właśnie książka lub jej awatar (wyprowadzony z książki obiekt, fotografia, video) jest nośnikiem znaczenia, przemawia w innym, niewerbalnym języku. Książka poddaje się tu procesowi przetłumaczenia na język sztuki wizualnej, nie tracąc przy tym swojej głębi i zdolności komunikowania odczuć, emocji, procesów i stanów. Nie staje się jednak "książką artystyczną" - ale czymś pośrednim, wymykającym się kategoriom.

Planowana wystawa jest efektem wieloletniej współpracy pomiędzy kuratorem zdarzenia a duetem artystycznym Karska / Went. Pierwsza praca stworzona z myślą o przestrzeni i ekspozycji w Bibliotece UG, inicjująca relację artysta-biblioteka-kurator to „Sandboxy” z 2005 roku. Poprzez lata powstały aż cztery prace bezpośrednio związane z Biblioteką Uniwersytetu (a nie jakąkolwiek biblioteką): wspomniane „Sandboxy”, “Sześćdziesiąt tysięcy niewypożyczonych książek”, “EBRU”, “Trudny wiek”. Wszystkie te prace, plus nowe realizacje z roku 2017 stworzone z myślą o niniejszej wystawie zostaną zaprezentowane w przestrzeni Biblioteki po raz pierwszy razem, uwidaczniając budowaną przez lata narrację.

Projekt zrealizowany przy pomocy Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.

kurator : Dominika Skutnik.

Tła /

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Tadeusz Zaleski